Okunma

Katil Eden Oyun Kime Satılıyor?


13 Ağustos 2008 Çarşamba 14:00
Katil Eden Oyun Kime Satılıyor?
Bir zamanlar tek derdimiz "kendini Pokemon sanıp pencereden atlayan çocuk" idi. Şimdilerde ise "GTA IV oynayıp taksici öldüren genç" konuşuluyor. Maddi kazanç, etikten üstün tutulduğu sürece de bu tarz haberler gözlenmeye devam edilecek gibi görünüyor. Zira yapılan araştırmalar, ABD’de "Yetişkin" olarak sınıflandırılan ve 17 yaşından küçüklere satılması yasak olan Grand Theft Auto IV’ün müşterilerinin %17’lik bir bölümü, 6 ila 16 yaş arası çocuklardan oluşuyor.

Para Her Yerde Para

Üstelik oyunu edinen çocukların %61‘i oyunu mağazadan bizzat kendisi almış. Diğer bir deyişle; ABD’de 17 yaşın altına satılması yasak olan bir ürün, 6 ila 16 yaş arası çocuklara satılabiliyor. Yani Tekel ürünlerini çocuklara satan büfelere artık "Amerika’da olsan bunu yapamazdın" şeklinde nağme okumanın pek havası kalmadı, çünkü ABD’de de durum pek farklı değil.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Katil Eden Oyun Kime Satılıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  neden gerçekoyunu yokkk!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam Tr’de kim attı pokemon izlendi dijimon izlendi Atatürk Nutukta Ne demiş Türk insanı Zekidir
  Türk İnsanı Calışkandır v.s Türk insanı böyle ypmaz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  21 kasımı bekliyoruz artık …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bence bu olayların oyunun üzerine atılması yanlış psikolojisi bozuk bir çocuğun birini öldürmesi yüzünden koskoca rockstar games suçluymuş gibi gösteriliyor. yıllardır gta oynarım tam bir gta fanatiğiyim vc olsun sa olsun toplasak ömrümün yarısı bu oyunları oynarken geçmiştir 🙂 hiç birini öldürmeye kalkmadım :)…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Anasına babasına aldırtıp oynamasından çok da farkı yok ki kalan 39% öyle yapmış. Önemli olan satılıyor olması değil oynanıyor olması. Sonuçta oyun içeriği o yaş grubu için sakıncalı olduğu için satışı yasak. Her halikarda sorumluluk velinin. Öte yandan yasa ihlali söz konusu olduğundan “Amerika’da vb. yapamazsın” gibi kalıpları yıkmış. Halbuki tek tesellimiz oydu. ^^…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiiki Çocuklara satılmaması gerkir. Fakat bunu satışını engelleyerek çocukları koruyamazsınız. Hitap ettiği grup çocuklar. Çok eğlenceli. Fakat kişiliği gelişmemiş çocuklar için bu tür oyun ve filmler, buradaki haraketleri sıradan bir olay gibi, bilinç altlarına yerleşmesine sebep oluyor. Onlara sorsanız, kimse bu oyunları oynandıktan sonra adam öldürmez, hırsızlık yapmaz. Fakat bu tür hareketlere yatkın olanların sıkıştığında şiddete başvurmayacağını kim garanti edebilir….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ya esasinda amerikada 18 yasindan kucuklere sigara ve alkol GERCEKTEN satmiyorlar.
  fakat teknoloji marketlerinde boyle bir kontrol yok, kimse senden kimlik filan sormuyor. laylaylom……

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ben de oynuyorum ama sabıkam filan olmadı. saçmalık ebnce……

 9. SDN Okuru dedi ki:

  “ABD’de olsa bunu yapamazdın” yerine “Almanya’da olsa bunu yapamazdın” desek daha doğru ***** ABD’yi yıllardır pompalanan amerikan rüyası zannetmesin, büyük hayal kırıklığına uğ***** saptırmamak için bu kadarla bırakıyorum. …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ya bular hikaye. daha pis oyunlar var. daha kanlı daha cani. adamlar gtanın başarısını kıskandığı için bu yola başvuruyor. kocaman herif oyunda böyle oluyor diyerek sağa sola zarar veriyorsa sorun oyunda değil o kişidedir. …

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle giderse herhalde gta 4 ün pc versiyonunu göremiyecez…

" Katil Eden Oyun Kime Satılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Katil Eden Oyun Kime Satılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Katil Eden Oyun Kime Satılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "