Okunma

Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında!


20 Ocak 2018 Cumartesi 10:40
Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin Harekatı için Suriye sınırına birçok farklı kentten askeri araç ve personel sevkıyatı yapılmaya devam edilirken, yerli silah ve savunma teknolojileri bölgenin en dikkat çekici unsurlarından birisi oldu.

Bu kapsamda Hatay’ın Afrin sınırında 40 kilometrelik alana kurulması planlanan Kayı Sınır Güvenlik Sistemi‘nin 20 kilometrelik bir alanı kontrol edecek olan ilk kısmı başarılı bir şekilde faaliyete geçirildi.

Kayı ve Koral, Afrin sınırında görüntülendi!

Onlarca farklı elektronik algılayıcıya ev sahipliği yapan ve sınır hattını 7/24 gözetleyen sistem, bu sayede sınır hattına yaklaşmakta olan insansız hava aracı, araç ve insanları tespit ederek komuta merkezini uyarıyor. Tüm görüntülerin tek bir merkezde toplandığı sistem yasa dışı faaliyetlerin kanıtlanmasını sağlıyor.

Kayı sınır güvenlik

Bunun yanı sıra sisteme entegre edilen ve ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, sınır hattına yakın alanlardan yapılan saldırıları hızlı bir şekilde tespit ederek otomatik olarak o bölgeye odaklanıyor.

Tüm Suriye sınırına kurulması planlanan Kayı’nın yetenekleri bunlar ile sınırlı değil. Toprak altına yerleştirilen sensörler sayesinde, hem sınıra yaklaşan nesneler hem de yer altına kazılmak istenilen tüneller tespit edilebiliyor.

Sınır hattına yerleştirilen en önemli bir diğer araç ise, milli elektronik harp sistemi Koral oldu. Tamamen yerli imkanlarla üretilen bir elektronik harp sistemi olan Koral, Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi (KORAL ET) olmak üzere iki farklı sistemden oluşuyor.

Askeri taktik araçlara entegre edilen ve geniş bir frekans bandında çalışan Koral sayesinde düşman radarları çalışmaz hale getirilebiliyor. KORAL ED ile sistemin radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonları yerine getirilirken, KORAL ET ile düşman radarlarının iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

Bu sayede hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturan Koral’ın, Rusya’nın S-400’leri karşısında da oldukça güçlü olduğu iddia ediliyor olsa da, Rus yetkililer geçtiğimiz dönemde bunu yalanlamıştı.

:: Yerli teknolojilerin TSK tarafından aktif olarak kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında!”

  1. hasan dedi ki:

    Allah askerimize zeval vermesin.

" Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli silah ve savunma sistemleri Afrin sınırında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "