Okunma

Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis


01 Aralık 2014 Pazartesi 05:00
Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis

Teknoloji dünyasının bir başka kalbi olarak bilinen Güney Kore, selfie akımı konusunda çeşitli yan ürünlerin doğmasına da sahne olmuştu. Selfie çekmek isteyenler için üretilen selfie-stick’ler kısa sürede popüler hale geldi, tüm dünyaya yayıldı. Koreli bir gazetenin haberine göre selfie çubuklarını satacak olan Koreli dağıtımcılar çok daha dikkatli olmalı.

Ülkede bulunan 5 dolarlık standart çubuklar ve 25 dolarlık Bluetooth destekli selfie-stick’ler Güney Kore Bilim Bakanlığı’nın ilgisini çekmiş. Bu basit aksesuarlar sadece Bluetooth teknolojisine sahip oldukları için devlet yetkililerince “iletişim teknolojisi ürünleri” sınıfına sokulmuş. Bu tür ürünlerin tamamının lisans alması ve her birinin devlete kayıt yaptırması icap ediyor!

14-11/30/selfie.jpg

Kayıt dışı selfi ürünlerine 3 yıl hapis

Şimdilik sadece bahsi geçen aksesuarları satan kişileri etkileyecek olan yasaya göre, kural ihlali yapanlar 27 bin dolar ceza ödeyecek ya da 3 yıla kadar hapis yatacak. İlgili bakanlığın yetkililerine göre selfie çubuklarının yayacağı Bluetooth kaynaklı sinyaller uçaklar gibi araçları etkileyecek kuvvette olmasalar da, telekomünikasyon ürünü sayılacakları için yasaya dahil edilecekler.

Bu ilginç yasa sonrasında Güney Kore’deki çok sayıdaki satış mecrası ellerindeki ürünleri stoktan çıkartmaya başlamış.

:: Böylesi ilginç bir yasa ülkemizde de gerçek olur mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    adamlar nerden para kazanalım diye düşünüyorlar şaka gibi

  2. SDN Okuru dedi ki:

    aynısı türkiyede olsa şaşırmazdım.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Koreye bir ak bakan felan mi ihraç edildi acaba.

" Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kayıt Dışı Selfie’ye 3 Yıl Hapis ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "