Okunma

KDE 4.0’da Gecikmeler


01 Eylül 2007 Cumartesi 13:00
KDE 4.0’da Gecikmeler
KDE’nin yeni sürümü 4.0 için araya giren iki yeni beta test aşamasıyla birlikte sürüm tarihi iki ay daha ötelenmiş oldu. KDE geliştiricisi Allen Winter‘in kde-devel listesine gönderdiği e-postaya göre 24 Eylül’de Beta 3, 22 Ekim’de ise Beta 4 aşamalarına geçilecek. 19 kasım tarihinde bileşenler üzerindeki geliştirme çalışmalarının durdurulacak ve sabitlenmiş sürüm üzerinde biri 21 Kasım diğeri ise 5 Aralık tarihli olmak üzere iki sürüm adayı etrafta gezinmeye başlayacak. Bu aşamalarda süreci uzatacak herhangi bir sorun yaşanmazsa da 20 Aralık gibi KDE 4.0.0 ile mest olabileceğiz.

Dileriz yol haritasında daha fazla sarkma olmaz da Linux dağıtımları üzerine çalışanların yılbaşı tatili, bize KDE 4.0’lı yeni sürümler yetiştirmek için çalıştıkları bir tatil olur. Şaka tabii, biz kendimiz indirip derleriz; siz merak etmeyin.

Bilgi İçin: kde-devel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “KDE 4.0’da Gecikmeler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Linux severler ne güzel yazmış hepsini zevkle ***** gelince 300-500 Dolar’ı vermeleri (Ofis dahil) kendi bilecekleri iş.Ben Pardus linux kullanı***** üstü tüm ihtiyaçlarımı görü***** de MSoft ürünlerinden daha performanslı ***** fazla yarım saatimi alıyor tüm ***** o ne ö***** ha ***** yok antivirüsü kur,yetmedi spy temizlemeyi kur,yetmedi firewall’ı ***** saati aşı***** optimizasyonu sağ***** Registry’i düzenleyen programı ***** için bir kaç program yükle ve gelişi güzel ***** kağnı hızında çalışıyor dengesi ***** yeniden formatla tekrar yeniden işkence gibi kurulumu yap.

  Pardus’ta bunların hiç biri ***** hiç bir ek kurulum ***** süre kararlı çalışı***** bir yavaşlama ***** için programları gelişi güzel siliyorum,en ufak bir dengesizlik ***** ***** masa üstü tüm ihtiyaçlarımı görüyor PARDUS…

  Linux’a geçişim öyle sancısız olmadı.Bende bir kaç kez ümidimi ***** Linux son kullanıcı için değil ***** denemekten yılmadım.Şu an bir buçuk yıldır sadece linux’tayım.Vista kullanmadım.İnanın merak bile ***** Pardus sürümü ve KDE 4’ü sabırsızlık bekliyorum…

  Linux’a geçmek isteyeceklere ***** hakkında genel bir bilgi ***** sıkıcı ve vaktinizi alır ama,inanın çok faydası ***** defalarca kurup kaldı***** bir çıkış ***** Linux ve Windows’u birlikte kullanın.İnanın üç ay sonra MS’ta ihtiyaç duymazsınız.Merak bile etmezsiniz.

  Linux’ta sorun olmuyor mu?

  Elbette ***** kullanmaya başladıktan sonra göreceksiniz,bu sorunlar MS ürünleri sorunlarının yanında devede kulak mesabesinde kalır.

  Son ***** ürünlerine karşı değ***** fiyatına karşıyım.Tekel olmalarına karşıyım.Linux’un bu tekeli kıracağına ve fiyatları en azından orta halli kullanıcıların seviyelerine getireceğine eminim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  haklısın kardeş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an pazar payını microsoft elinde tutuyor olmasına rağmen çoğu server lar Linux Suse-Redhat kullanmakta bunun yanı sıra geçen zamanlarda duyduğum bişi var RÃœTÃœK Pardus’a emanet diye yada bunun gibi bişi neyse microsoft windows vista’a bence büyük bir hüsrana uğradı asıl devrimi windows xp de yaptı microsoft vista emekleme aşamasındayken Linux Novell farkı ile dahada öne çıktı bunun yanısıra microsoft novelle teklifler sunu bir tek novell değil diğer linux firmalarınada teklifler sundu kabul ettiler yarada etmediler belki ama Microsoft Windows Linux ile başa çıkamaz Linux geliştiricilerine karşı ki bir dünya geliştiricisi var linuxun Microsoft un sayılı mühendisleri imkansız bişi Microsoft bununla başa çıkamaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ey Microsoft yandaşları sanırım ayakta uyuyan sizlersinizde haberiniz yok, Siz ekranında Windows logosu görmekten msn de geyik yapmaktan başka yaptığınız bişeyde yok ya gidin ilerde bayılın yada kendinizi suya vurun Linux aldı başını gidiyo siz hala şöle böle die laf atıyosunuz üstelik hiç kullanmadan yada 1,2 saat kullanarak.

  Şuan makinamda sadece Ubuntu Linux kurulu 7.04 versiyonu 18/10/2007 tarihindede inşallah 7.10 versiyonuna kavuşacağız.

  Vista bana ne sunabilir oyunmu kendini zor kaldıran bi sisteme 1500 dolar verip makina alıp 400 dolar verip Vista alıp kuracam oyun oynayacam daha aklımı yemedim.

  Güvenlikmi kendinden bile korkan bi sisteme nasıl güvenirim kendi programlarını bile açarken sürekli sorular soran bi sisteme gevenecek kadar kafayı yemedim.

  Görsellikmi Vistadaki iki pencere hareketine Ubuntumdaki Compiz-Fusion u değişecek kadarda kafayı yemedim.

  Peki bunları bana sağlayamayan bir sisteme neden para verip kullanayım hatta bedeva verseler bile kullanmam M$ kullanan ve uyanın diyen arkadaşlar asıl siz uyanın Microsoft ya bize ayak uyduracak yada yokolacak başka bi çaresi yok.

  Çok beğendiğiniz Google sunucularında bile Linux kullanılıyor artık bu adamlar salak değil yada uykudada değil heralde, Bu kadar hızlı gelişmekte olana bir sistemin önünde durmaya kimsenin cesareti yok artık bunu anlayın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Eminim vistada vista diyen arkadaşlar çuvalla para verip almışlardır vistayı bende o kadar para olmadığı için ubuntu gibi dandik ve en kötüsü özgür bir yazılım kullanıyorum kahretsinki o kadar paramda yok onunla uğraşacak zamanımda.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Linuxa laf atan bir mercimek tanesi kadar işletim sistemlerden anlamayanlara cevaplarınız için hepinizi yürekten tebrik ***** diyen arkadaşlar hala ayakta uyuduklarını hatırlattığınız için teşekkürler.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar size bir sorum olacak oyun harici bir bilgisayarı ne amaçla kullanıyoruz, internitte gezinmek, yazı yazmak vb., peki bunca ödenen ve milli servetin yurt dışına çıkmasına sebep olan windowsu kullanmaya değermi sizce. Oyun konusuna gelince sadece pardusun deposunda sayısız oyun var emin olun yaklaşık 1 yıldır PARDUS kullanıyorum ve çok ***** saplantılardan vazgeçelim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarımda vista home premium yüklü (idi) hazır aldığım bilgisayara yüklü gelmişti. Evet büyük bir kazık yediğimin farkındayım. Bilgisayarıma hem pardus hem ubuntu vistanın yanına yüklü iken geçenlerde vista çöktü, hiç açılmıyor. Allahtan linux bölümlerinden win bölümüne ulaşılıyorda belgelerimi kurtardım. Vista her ne kadar linux bölümlerini görmezden gelsede (kullanıcıyı kendisine mahkum etmek için ms un bütün sürümleri öyle) linux kullanıcıyı düşündüğünden her olanağı sağlıyor. Her nekadar linux kullanmıyorsanız da her zaman yanınızda bir live cd mutlaka olsun bu durumlarda çok faydasını görürsünüz. Neyse vista çöktü dedim ya yeniden kurmak istediğimde oda ne vista hdd yi görmüyor. Kurmak için her şeyi denedim olmuyor. Hdd yi formatlayacağım ama vistada tık yok. Bir arkadaşın dediği gibi kasanın her tarafında da vista logosu var üstelik. Gerçi çökmeden öncede bir hayrını görmemiştim ama yuh yani cd den boot etiğimde hdd yi görmemesi ve dolayısıyla kurulmaması Neyse eski bilgisayarımdan kalma xp ile yapayım bari formatı gibi uçuk bir fikir geldi aklıma. Uçuk diyorum çünkü vistanın yapamadığını evet bildiniz xp hiç yapmadı. Sinirden kafayı yemek üzereyken Pardus (linux) imdadıma yetişti! Vista için bölüm ayarlayıp ntfs olarak formatladıktan sonra vista nihayet hdd yi gördü (kendisi için linux kullanarak yatak döşek hazırladık ya beyfendi artık rahatça kuruldu). Vista deneyimlerim ise tam kim 500 milyar ister yarışması gibi. Bir program çalıştırmak istiyorum eli tane soru. Be kardeşim o programı kullanmak için kurdum zaten kurarken de aynı soruları sordun. Hem zaten çoğu senin programların. İnsan bukadar paranoyak olmazki. Kendi gölgenden bile korkuyorsun.
  Düşünüyorumda win kullanırken insanların korkması biyerde de doğal geliyor. Virüstü, spydi, trojandı derken birde microsoft un gizli kodları!… İnsanın tüyleri diken diken oluyor.
  Konumuza dönersek vistayı kurmayı başardım ya sonrada ms ta ağzıma geleni söyleyerek bir güzel sildim . Artık vista mista yok billgisayarımda. Ne güzel derdimde yok.
  Şimdi bilgisayarımda iki linux dağıtımı Pardus ve Ubuntu kurulu. Pardusu KDE den dolayı daha çok kullanıyorum. Gnome de güzel ama benim gönlüm hep KDE den yana oldu. KDE 4 için sürekli takipteyim. Live cd lerini de denedim. Henüz kararlı durumda olmasada şimdiden mest oldum. Sabırsızlıkla bekliyorum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  vista arayüzünün osx’in basit bir kopyası olduğunu sadece ben değil herkes biliyor gereksiz bir sürü donanımı sadece vista kullanmak için satın alınması kadar komik olamaz linux dediğiniz de allame-i cihan değil normal bir işletim sistemi, kullanmak için power user falan da olmanıza gerek yok kurun bir ubuntu herşey zaten otomatik bişey yapmanız gerekmiyor T.C. de değil ama başka heryerde devlet kurumları ve üniversiteler linux kullanıyor, çok beğendiğiniz google’ın tüm sunucuları ve kullanıcı bilgisayarlarında linux yüklü bu adamlar aptal mı? bi karşılaştırma yapalım
  vista 300usd, office 360usd, adam gibi virüs prg 60usd sadece bunlar 720 usd+kdv (tabi satın alıyosanız) e bunun çalışacağı ortalama bi pc de 800 usd toplamda 1500 usd verip ondan sonra, aman virüs yedim ay spyware kaçtı yok bilgisayarım çöktü açılmıyor saçılmıyor demek işte 1500 usd verip rezil olmaktır. 3 yıldır ubuntu kullanıyorum 5 kere işletim sistemini upgrade ettim (format atmadan internetten) envai çeşit program çalıştırıyorum ne virüs yedim ne spy geldi ne bişey (defrag bile yapmıyorum çünkü ext3’ün ihtiyacı yok ntfs veya fat32 gibi parçalanmıyo) en hızlı vistanızı getirin kullandığın centrino 1.8 512 ramli laptopumdaki linux kadar hızlı çalışırsa bunların hepsini geri alıcam

 10. SDN Okuru dedi ki:

  geç olsunda vista gibi olmasın 🙂 . sağlam bir kde 4.0 bekliyoruz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  anlaşılır gibi değil, tabi ki insanlar linux kullanmak zorunda değil ama tekel’e bu kadar destek vermek alternatifleri göz ardı eden “linux’un ne gereği var” tarzı mesajlar bayagı bir şaşırtıyor beni.. bu ara da “iyiki varsın M$” diyen arkdaş ta eminim 700-800 dolar verip vista+office yi lisanslı almıştır..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yapalım sayın Microsoft yandaşları Windows çok kullanılıyor diye elimizi kolumuzu bağlayıp oturmayacağız tabi ayrıca oyunlar dışında Windows’un benim gözümle hiç bir artısı yok untumayınki Windows’ta insanlığın varoluşundan beri yok oda sonradan yazıldı sonradan bu kadar gelişti ve herşeyin bir sonu vardır. Windows Vista gibi hantal bir sistemi nasıl beğeniyorsunuz aklım almıyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar düşüncesizce söylenmiş bir söz Microsoft, Linux’u KDE ile deneyipte windowsta kalmak isteyen kaç kişi kaldı ki.
  Unutmayınız karşılaştırma yapabilemeniz için her 2 istemi de kullanmış (1 veya 2 saatlik dokunmaktan bahsetmiyorum!) olmanız gerekir. Bundan sonra nedenleri ile size göre iyi ve kötü taraflarını belirtebilirsiniz.

  Ofisteki arkadaşlarımı linux ile tanıştırdıktan sonra windows kullanan kalmadı. Bir başarı varsa oda 11 kişinin linux’a toplu geçişidir! (Windows kullanan bir sekreter ve bir pazarlamacı kadın hariç)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  linux’u dünyada 5 kişi de kullansa amacı popülizmden öte olan her linux sever kde4’ün gelişine sevinecektir. saçmalamaların bahanesi “ben de linux kullandım güzel değil” olamaz.. microsoft istediği kadar tozunu attırsın çeşitlilik düşmanı olmak, windows sevmeyip linux kullanan birini millet pc’lerin üzerine vista logosu basıyor diye -sözde- uyanmaya çağırmak düpedüz faşizm sonra da aptallıktır..

  “senin sistemin sana, benim sistemim bana..”

  bu arada dün windows ve ubuntu kurduğum dizüstü bilgisayarımda logosu her tarafa basılan windows; ses, dialup modem, ekran ve kablosuz kartı tanımazken ubuntu, livecd’de 5 dk’da açılıp bunları tanıdı üstüne üstlük touchpad’in yanına scroll özelliği ekledi; bu mu kullanışlılık?!?! pazar hakimiyeti saçmalığını kendi kafalarınızda kullanışlılıkla karıştırmayın..

  ~balcis~

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Evet herkes bilgili değil,herkes bilgisayar başında zaman harcamıyor ama “Özgür Yazılım” “Linux” sadece Bilgisayarları ***** hayatımızı ***** vakit ayırıp şu linkteki seminer konuşmasını izlemenizi öneririm

  ftp://*****

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bunları gördükçe seni daha bir çok seviyorum Windows Vista ! İyiki varsın Microsoft !

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ya bu kadar servet düşmanı olmak gereksiz. microsoft tozunu attırıyor bi kere. adamlar anlaşmışlar tümfirmalar vistayı pclere koyuyor. bir kaç power user dışında kim kullanıyor acaba linux u. bende denemek için kullanıyorum arada bir ancak windowsun son kullanıcılar için basitliği gibisi yok. herkes bilgili değil herkes pc başında vakit öldürmekten keyf almıyor. kde 4 de gelse linux hiçbir zaman çok kullanılan bir işletim sistemi olmayacak . microsoft a da acı çektiremeyeck. uyanın.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Seni seviyorum KDE

 19. SDN Okuru dedi ki:

  kde 4 muhteşem bir şekilde geliyor acıyorum microsofta nasıl acı çekiyor açık kaynağın önünde.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  2008 yilinda cikacak Pardus surumlerinde KDE 4.0’a gecilmeyecek!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Sabırsızlıkla KDE 4 ü bekliyoruz. Kolay gelsin o değerli geliştiricilere…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  gelsin gelsin bizim pardus daha bi şenlenir haaa

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bir pisi paketi de yaparsınız hazır eliniz değmişken 😛

" KDE 4.0’da Gecikmeler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere KDE 4.0’da Gecikmeler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda KDE 4.0’da Gecikmeler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "