Okunma

KDV İndiriminin IT Raporu Açıklandı


02 Temmuz 2009 Perşembe 09:18
KDV İndiriminin IT Raporu Açıklandı

Rapora göre, kriz döneminde sektöre hareket getiren KDV indirimi, tüketiciler için de önemli bir fırsat yarattı. Eylül ayına kadar uzatılan KDV indirimi 3 yaş ve üzeri bilgisayarları uygun fiyatlarla yenilemek için benzersiz bir fırsat sağlıyor. Yeni nesil bilgisayarlar ile en son teknoloji ve uygulamalardan daha verimli biçimde yararlanılabiliyor; hız, performans, daha kolay taşınabilirlik, daha uzun pil ömrü ve enerji tasarrufu gibi birçok avantaj elde edilebiliyor.

 

 Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ” bu çalışma, KDV indiriminin tüketicilere eski bilgisayarlarını değiştirmek ya da yeni bir bilgisayar sahibi olmak için önemli bir fırsat” olduğunu söyledi.

 

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, Mart ayında hükümetin ekonomik krizin etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu KDV indiriminin bilgisayar sektörüne getirdiği canlılığı ve tüketiciye yeni nesil bilgisayarlara çok daha uygun koşullarla sahip olma şansı tanıdığını ortaya koyan ortak bir rapor yayınladı. Raporda yer alan GfK Türkiye’nin Ocak 2008 – Nisan 2009 arası dönemde elde edilen verilerle gerçekleştirdiği Türkiye bilgisayar sektörüne yönelik araştırmalar, 2009 yılında ekonomik krizle birlikte bilgisayar satışlarında yaşanan düşüşün KDV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte Nisan ayında yerini yükselişe bıraktığını gösteriyor. 1 Nisan‘dan itibaren bilgisayarlarda KDV oranının düşürülmesiyle birlikte, bilgisayar sektörü yeniden yükseliş trendine girdi. Buna göre bilgisayar satışları Mart ayına göre yüzde 25 artış kaydetti ve 138 bin adet olarak gerçekleşti.

 

Tüketici 10 Milyon TL Tasarruf Etti

Intel ve GfK Türkiye‘nin raporu, KDV indiriminin Nisan ayında tüketiciye sağladığı fiyat avantajını da çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, tüketici KDV indirimi sayesinde sadece dizüstü bilgisayar satışlarında bile 10 milyon TL’lik bir tasarruf elde etti. Aynı modeller göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme, aynı satış adedi için KDV indirimi uygulamaya konmadan önce yaklaşık 93 milyon TL harcayacak olan tüketicinin Nisan ayındaki harcama tutarının, fiyatların düşmesiyle birlikte yaklaşık 83 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Yani KDV indirimi sayesinde aradaki 10 milyon TL tüketicinin cebinde kaldı. Tüketici sadece maliyet tasarrufu yapmakla kalmadı, hız, performans ve enerji konusunda da önemli avantajlar elde etti.  


GfK Türkiye Yönetici Ortağı Ali Levent Orhun, “Türkiye’nin genç nüfusu ve doymamış pazarı, bilgisayar sektörü açısından gelecek dönemler için umut verici faktörlere sahip olduğunu, bu çerçevede KDV indirimlerinin 30 Eylül 2009’a kadar sürmesinin pazara etkileri olumlu olacağını” özellikle belirtti.

 

Raporda yayınlanan verilere göre, kişisel bilgisayar pazarında dizüstü bilgisayar satışları 2008’in ortalarından itibaren masaüstü bilgisayar satışlarını geçti. Kriz sonrası ve özellikle 2009 yılının ilk 3 ayında, dizüstü bilgisayarlar hala hakimiyetlerini korusalar da masaüstü bilgisayar oranında artış yaşandı. KDV indiriminin başladığı Nisan ayında fiyatlarının düşmesiyle, birçok özellik sunan dizüstü bilgisayarlar tüketiciler için avantajlı hale geldi ve dizüstü bilgisayar oranında tekrar artış yaşandı. Nisan 2009‘da kişisel bilgisayar satışlarının yüzde 43,4‘ü masaüstü, yüzde 56,6‘sı ise dizüstü bilgisayar olarak gerçekleşti.

 

KDV indirimi Dizüstü Satışını Arttırdı

Araştırma, 2009 yılında dizüstü bilgisayarlarda farklı ürün özellikleri önem kazanmaya başladığını ortaya koyuyor. 2008 yılı boyunca 2-2.5 GHz hızına sahip bilgisayarların payı her ay 5’er puan artarak toplam dizüstü bilgisayarlar içinde dominant hale gelmişti. 2009 yılında ise bu hızlı yükseliş yavaşladı. İlk üç ay boyunca 2-2.5 GHz hıza sahip bilgisayarların payı yaklaşık aynı seviyede kaldı, yani ortalama yüzde 70 seviyesinde seyretti. Nisan ayında ise KDV indirimi ile beraber, tüketicilerin indirimi fırsat bilerek daha yüksek hızdaki bilgisayarları tercih etmesiyle birlikte 2-2.5 GHz bantında tekrar 7 puanlık artış gerçekleşti.

 

Türkiye bu kampanyaları çok sevdi.

 

Türkiye’de 2009‘un ilk çeyreğine netbook satışlarında önemli bir artış yaşandı. Basit özellikli, kolay taşınabilir ve daha çok internet kullanımına yönelik olarak tasarlanmış bilgisayarlar olarak tanımlanabilen Netbook’lar, Türkiye’de 2008 Ağustos ayında satılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinde basit kullanım ve hafifliği nedeniyle ikinci bir ürün tercih edilen Netbook’lar, Türkiye‘de düşük fiyatlarıyla özellikle kriz sonrasında ucuz ürün olarak da tercih edildi. Ancak KDV indirimiyle birlikte tüketici yeniden daha fazla özelliğe sahip dizüstü bilgisayarlara yöneldi. Dizüstü bilgisayar pazarındaki yüksek artış nedeniyle Nisan ayında netbook oranı yüzde 9 oldu.

:: KDV indiriminden faydalandınız mı?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" KDV İndiriminin IT Raporu Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere KDV İndiriminin IT Raporu Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda KDV İndiriminin IT Raporu Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "