Okunma

Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz?


07 Şubat 2008 Perşembe 22:00
Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz?
Şanlı tarihimiz ve insanlığa yaşattığımız ilkler bir yana, belli bir zaman sonra Türkiye, Avrupa biliminden çok geri kaldı. Günümüzde kullandığımız hemen her şey yurtdışından ithal ediliyor. Hatta biz üretiyoruz dediğimiz bazı teknoloji ürünlerinde bile malzeme olarak yine yabancı malzeme kullanılıyor. Ancak madalyonun bir de diğer tarafına bakmak lazım; Türkiye’de çok önemli projeler duyuruluyor ve yapılıyor. Ama bu projelerin hiçbiri hayata geçirilemiyor. Sitemizde konusu açılan "Kendini Kamufle Eden Tank"ın bizim mühendislerimize ait bir proje olduğunu biliyor muydunuz? Sunulan bu proje bizde önem görmeyince, Avrupalı işi ele alıp tekrar bizim ithal etmemizi sağladı. Bu önemsizlikler daha bir çok projeyi de askıda bırakıp, gelişmeyi engellemiş durumda.

Beyinler Çok Ama…

Teknoloji  alanında o kadar çok çalışkan ve akıllı insanımız var ki, kopyalanamaz denilen DVD ve CD’ler ertesi günü kopyalanıyor(!).  Ülkemize yapılan herhangi bir karalama işinde "Türk Hacker"lar işe müdahale edip bir yerleri göçertebiliyorlar(!). Beyin çok ancak, başka tarafa çalışan beyin çok. Son zamanlarda Pardus ismiyle bir işletim sistemi duyuruldu ve çok tutuldu. Tamamen "Made in Turkey" denilen bir işletim sistemi. Birçok teknoloji medyasından destek gördü ve yayıldı. Son kampanya ise "Türkiye Kendi İşlemcisini Üretiyor". Böyle bir proje hayata geçirilirse, üretilirse, başarılırsa ve büyürse; teknoloji alanında nasıl bir değişiklik olur tahmin edebiliyor musunuz? Daha doğrusu şu soruyu sormam lazım:

Türkiye Kendi İşlemcisini Üretebilir Mi ?

Hakan Keskin / SDN Üyesi

Bu yazı, bir SDN üyesi tarafından forumumuzda bulunan "Junior Editörler"
bölümünde hazırlanmıştır. Yazıyı, sadece profesyonel yazarlarımızın
yazabildiği ana sayfamızda paylaşmamızın nedeni, bilişim sektörüne 
tecrübelerini ve deneyimlerini paylaşabilen yeni uzmanlar
kazandırabilmektir. Yazının sorumluluğu, üyenin kendisine aittir. Yazı
hakkında sormak istediklerinizi, forumda
ilgili başlık altında bildirebilirsiniz. Siz de, başka bir yerde yayınlanmamış olan size ait makalelerinizi, haber ve incelemelerinizi Junior Editörler bölümünde paylaşabilirsiniz. Bu bölümden seçilen yazılar, SDN ana sayfasında yer alacak ve belki de size, SDN Editörü olma şansını verecektir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İNŞALLAH O GÃœNLERİDE GÖRÃœ***** MİLLETİN ÖNÃœNÃœ KİMSE TIKAYAMAZ GARDAŞ.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu dunyanin canlilari oldugumuzu anladigimiz zaman herbirseyi uretebiliriz. En ufak bir olayda Cumhuriyetimiz yikilacak Devletimiz parcalanacak diye korkudan altimiza yapip sonra o pisligi birilerini hapse atarak yada birinin kafasina otekinin topuguna sikarak guya temizlemeye calismadigimiz zaman HERSEYi yapabiliriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye daha çok şey üratecek ancak zamanı şimdi değil çünki şuan ülkede yeni bişey yapmaya kalkanların canlarını kaybettikleri dönem (yakın zamanda düşürülen uçak gibi)

  ~KAPTANIDERYA~

" Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendi İşlemcimizi Üretebilir miyiz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "