Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar


03 Ekim 2019 Perşembe 13:05
Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar

Kendini polis savcı olarak tanıtan ve vatandaşı dolandıran kişilerin sayısı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artıyor. Resmi kurumlar her ne kadar bu tür kandırmacalara inanmamaları konusunda vatandaşı uyarıyor olsa da böyle vakaları görmeye devam ediyoruz. Son olarak, Kanada‘dan benzer bir haber geldi. Bitcoin dolandırıcılığı için polisin adını kullandılar.

Kendini polis savcı olarak tanıtan kişilere dikkat

Kendini bir polis olarak tanıtan dolandırıcı, kurbanlarını bu şekilde kandırdı. Kurbanlarına büyük bir dolandırıcılık davasının içinde olduklarını ya da kara para aklama olayında isimlerinin kullanıldığını söyleyen dolandırıcı, kurbanlarını bunun Bitcoin ile çözüleceğine ikna etti. Kandırılan iki kişinin toplamda 25 bin Kanada Doları çalındı.

Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili bu taktiği daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde görmüştük. Kendini Memur Neil Matthew olarak tanıtan bir kişi, kadın kurbanının isminin uyuşturucu kaçakçılığına karıştığını söylemiş ve ondan banka hesabına Bitcoin transfer etmesini söylemişti. Mağdur kadın ifadesinde dolandırıcıların kendini çok iyi bir şekilde maskeleyebildiğini belirtmişti.

Dolandırıcılar, masum insanların paralarını almak için farklı yollar bulmaya devam edecek. Bu yüzden kendini polis savcı olarak tanıtan ve sizden para talep eden kimseye itibar etmemeniz gerektiğini unutmayın. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi polis, asker ya da savcı telefon ederek vatandaşlardan para istemez.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi