Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar


03 Ekim 2019 Perşembe 13:05
Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar

Kendini polis savcı olarak tanıtan ve vatandaşı dolandıran kişilerin sayısı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artıyor. Resmi kurumlar her ne kadar bu tür kandırmacalara inanmamaları konusunda vatandaşı uyarıyor olsa da böyle vakaları görmeye devam ediyoruz. Son olarak, Kanada‘dan benzer bir haber geldi. Bitcoin dolandırıcılığı için polisin adını kullandılar.

Kendini polis savcı olarak tanıtan kişilere dikkat

Kendini bir polis olarak tanıtan dolandırıcı, kurbanlarını bu şekilde kandırdı. Kurbanlarına büyük bir dolandırıcılık davasının içinde olduklarını ya da kara para aklama olayında isimlerinin kullanıldığını söyleyen dolandırıcı, kurbanlarını bunun Bitcoin ile çözüleceğine ikna etti. Kandırılan iki kişinin toplamda 25 bin Kanada Doları çalındı.

Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili bu taktiği daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde görmüştük. Kendini Memur Neil Matthew olarak tanıtan bir kişi, kadın kurbanının isminin uyuşturucu kaçakçılığına karıştığını söylemiş ve ondan banka hesabına Bitcoin transfer etmesini söylemişti. Mağdur kadın ifadesinde dolandırıcıların kendini çok iyi bir şekilde maskeleyebildiğini belirtmişti.

Dolandırıcılar, masum insanların paralarını almak için farklı yollar bulmaya devam edecek. Bu yüzden kendini polis savcı olarak tanıtan ve sizden para talep eden kimseye itibar etmemeniz gerektiğini unutmayın. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi polis, asker ya da savcı telefon ederek vatandaşlardan para istemez.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
  2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
  3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
  4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
  5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
  6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
  7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
  8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
  9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
  10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?