Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar


03 Ekim 2019 Perşembe 13:05
Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar

Kendini polis savcı olarak tanıtan ve vatandaşı dolandıran kişilerin sayısı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artıyor. Resmi kurumlar her ne kadar bu tür kandırmacalara inanmamaları konusunda vatandaşı uyarıyor olsa da böyle vakaları görmeye devam ediyoruz. Son olarak, Kanada‘dan benzer bir haber geldi. Bitcoin dolandırıcılığı için polisin adını kullandılar.

Kendini polis savcı olarak tanıtan kişilere dikkat

Kendini bir polis olarak tanıtan dolandırıcı, kurbanlarını bu şekilde kandırdı. Kurbanlarına büyük bir dolandırıcılık davasının içinde olduklarını ya da kara para aklama olayında isimlerinin kullanıldığını söyleyen dolandırıcı, kurbanlarını bunun Bitcoin ile çözüleceğine ikna etti. Kandırılan iki kişinin toplamda 25 bin Kanada Doları çalındı.

Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili bu taktiği daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde görmüştük. Kendini Memur Neil Matthew olarak tanıtan bir kişi, kadın kurbanının isminin uyuşturucu kaçakçılığına karıştığını söylemiş ve ondan banka hesabına Bitcoin transfer etmesini söylemişti. Mağdur kadın ifadesinde dolandırıcıların kendini çok iyi bir şekilde maskeleyebildiğini belirtmişti.

Dolandırıcılar, masum insanların paralarını almak için farklı yollar bulmaya devam edecek. Bu yüzden kendini polis savcı olarak tanıtan ve sizden para talep eden kimseye itibar etmemeniz gerektiğini unutmayın. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi polis, asker ya da savcı telefon ederek vatandaşlardan para istemez.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!