Okunma

Kendini onaran beton geliştirildi!


25 Ocak 2018 Perşembe 11:00
Kendini onaran beton geliştirildi!

Kendini onaran beton ile artık daha sağlam yapılar yapılabilecek. Kendini onaran betonun yapısında Trichoderma reesei mantarı kullanılıyor.

Kendini onaran beton ile daha sağlam yapılar

Binghamton Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, beton karışımına mantar katarak , kendisini tamir edebilen beton yapabileceklerini keşfetti. Trichoderma reesei mantarı, selüloz üretme kabiliyeti nedeniyle aslında ticari kullanım için fazla talep görüyor. Çamaşır deterjanı ve şarap üretmek, biyokütleyi biyoyakıt haline dönüştürmek için kullanılıyor.

Araştırmacılar, laboratuvar ortamında yüksek pH’larda bu mantarın başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle betonların yapısında kullanılıp kullanılamayacağına yoğunlaştı. T. Reesei eklenen beton karışımında çatlaklar oluştuğunda spor gelişimi hızlanıyor. Bu da çimentonun temel bileşenlerinden biri olan kalsiyum karbonat üretimine neden oluyor.

Kendini onaran

Araştırmacılar bu çalışmada insan vücudunun kesikleri, yaraları kendi kendine iyileştirme sürecinden esinlenildiğini belirtiyor. Mantar katkılı betonların kendi kendini iyileştirebilmesi ile daha sağlam yapıların oluşturulabilir.

Kendini onarabilen beton hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kendini onaran beton geliştirildi!”

  1. Kerim dedi ki:

    Bu asfalt degil miydi? Neyse Beton da varmis artik biliyoruz.

    1. Burak Kesayak dedi ki:

      İyi günler, asfalta yönelik benzer bir çalışma yapılmıştı. Dediğiniz şekilde “kendini onaranlar köşesinde” artık beton da var 🙂

" Kendini onaran beton geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendini onaran beton geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendini onaran beton geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "