Okunma

Kentleri Siemens Koruyacak


29 Temmuz 2009 Çarşamba 15:11
Kentleri Siemens Koruyacak

Anahtar teslimi yapılacak olan ve yaklaşık 22 milyon TL‘ye mal olacak sistemin ilk fazı Şubat 2010‘da, ikincisi ise Ağustos 2010‘da tamamlanacak. Üçüncü fazın ise ayrı bir proje olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sistemin tanıtımı amacıyla Swissotel‘de düzenlenen toplantıda konuşan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Ali Rıza Ersoy, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli geliştirdiği projenin yüzde 70‘inde yerli, yüzde 30’unda da global bilgi birikimi kullanıldığını belirterek, “Bir önceki proje Bulgaristan‘da sonlandırıldı.

 

İzmir, bu projeyle dünyanın en güvenli ve yaşanabilir kentlerinden biri haline gelecek.

 

En büyük referanslarımızdan bir tanesi de Dubai. İzmir’deki projemizin de iyi bir referans olacağına inanıyoruz” dedi. Bilimsel araştırmaların, gözle izleme yapan bir insanın zamana göre dikkat toplama değerlerinin hızla düştüğünü ve efektif bir önlem için gerekli yetkinliğin ortadan kalktığını gösterdiğine dikkat çeken Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık olarak 12 dakika boyunca 2 ya da daha fazla ekranı izleyen görevlinin % 45’e kadar olayı ya da görüntüyü kaçırdığı tespit edilmiştir. Bu oran 22 dakikalık bir izleme süresinde % 95‘lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle sistemin tüm tasarımı insan hatalarını en aza indirecek şekilde otomatik ya da yarı otomatik olarak tasarlanacaktır. Bu başarı kriterinin sağlanması projenin öncelikli olarak yazılım çözümlerine odaklanmasını gerektirmektedir.”

 

Bu proje sayesinde hem hızlı hem de etkin müdahale sağlanacak.

 

 

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin getireceği yenilikler şöyle sıralanıyor:
1- Kentin asayiş ve güvenliğine katkı sağlamak.
2- Kritik bölge ve/veya tesislerin güvenliğini artırmak.
3- Trafik akış ve yoğunluğunu izlemek.
4- Hukuki delillerin temin edilmesini garanti altına almak.
5- Olaylara hızlı, etkin ve doğru müdahalenin yapılmasını sağlamak.
6- Kaynakları verimli ve maliyeti etkin kullanmak.
7- Aranan, çalıntı, sahte plakalı araçların  tespit/ teşhis edilmesi.
8- Kamu ve özel kuruluşlarla güvenlik işbirliğini sağlamak.
9- Acil çağrı (155) sistemine gelen taleplerinin değerlendirilmesi.
10-Merkezde görev yapan asayiş ve trafik birimleri komuta kontrol etkinliğini arttırmak.
11- E-devlet bileşenleri ile tam entegre ve refleksli yönetim modelini örnek olarak İzmir’de oluşturmak.

:: Bu projeyi sevdiniz mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kentleri Siemens Koruyacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kentleri Siemens Koruyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kentleri Siemens Koruyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "