Okunma

Kernel 4.2 Duyuruldu


01 Eylül 2015 Salı 10:00
Kernel 4.2 Duyuruldu

Bilindiği üzere Kernel; yazılımla donanımın arasında olan, bütün girdileri ve çıktıları düzenleyen, ikisi arasındaki etkileşimi sağlayan ana yazılımdır. Bugün dünyadaki birçok teknolojik alet tarafından kullanılır.

Linus Torvalds‘ın henüz yapım aşamasındayken bahsettiği üzere Kernel 4.2 bugüne kadarki en büyük Kernel sürümünden bir tanesi. Bütün hatalarından arındırılmış olan bu sürüm bize çok kapsamlı değişiklikler sunuyor.

Sürüm duyurusunda yer alan bilgilere göre; Intel x86 kodları komple baştan yazıldı, yeni ARM kartlarına ve chipsetlerine destek geldi, F2FS şifreleme desteği geldi, NCQ TRIM yönetimi eklendi, CPU‘ların gelen ses ile etkileşimi artırıldı, yeni AMD ekran kartı driverları geldi ayrıca bir çok donanıma Linux desteği geldi. Bu sürümün modern bilgisayarlarla uyumu ve hata giderimi için kritik olduğu belirtiliyor.

Kernel 4.2’nin aslında bir hafta önce çıkması gerekirken geciktiğini belirten Linus Torvalds, bu gecikmenin onlara bir hafta boyunca hata kontrolü ve çözümünde fayda sağladığını söyledi. Kernel 4.3 için kapıların açıldığını söyleyen Linus, çalışmalara şimdiden başladıklarını da ekledi.

Kernel 4.2 İndirilmeye Sunuldu

Bütün sürümlerde olduğu gibi bunda da Kernel 4.2 hemen indirilmeye sunuldu.
Kernel 4.2’yi kernel.org üzerinden indirip, hemen derlemeye başlayabilirsiniz. Bu konu hakkında fikri olmayan kullanıcıların denemelerini pek tavsiye etmeyiz. Bir kaç hafta bekleyip kullandığınız dağıtımı yapan ekibin, bunu sizin için gerçekleştirmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca belirtelim yeni çıkacak dağıtımların Kernel 4.2’ye geçmesi biraz sürebilir. Çünkü deneme, hata giderimi, sistem stabilitesi gibi başlıkların tamamlanması her Kernel güncellemesinde farklılık gösterebiliyor.

:: Kernel 4.2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarErdinç Arslan

Yazılım mühendisliği okuyan Erdinç, teknolojiyle uzun yıllardır içli dışlı. Linux ve özgür yazılım uzmanı. Android'e olan nefreti devam etse de kullanmaktan asla vazgeçmeyecek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kernel 4.2 Duyuruldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yalnız adamın ismi Linus, Linux değil :p

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Linus torvalds ölünce ne olacak ? En zeki olan o.. sistemi o adam yapıyor resmen.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arch linux a hala gelmedi
  eyyyy arch 4.2 yi depolarına koy

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Direk ceviri mi yaptin

" Kernel 4.2 Duyuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kernel 4.2 Duyuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kernel 4.2 Duyuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "