Okunma

Kickstarter’a Paypal Darbesi!


09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:00
Kickstarter’a Paypal Darbesi!

Son dönemde Kickstarter üzerinde gerçekleşen, sadece küçük çaplı değil, büyük projelerin de iptal olması veya parayı toplamasına rağmen gerçekleşememesi durumu, Paypal tarafında değişik bir hamleye gidilmesini sağladı.

Paypal, normalde kullanıcılarına sağladığı alışveriş koruma programını, artık Kickstarter ve Indiegogo gibi bağış alan siteler için sunmayacak. Görünüşe göre firma, telafi adı altında kullanıcılarına para dağıtmaktan bir hayli bıkmış durumda.

Paypal, konuyla ilgili bir açıklama yaptı

Avustralya, Brezilya, Kanada, Japonya, Amerika ve bazı diğer ülkelerde, kitle fonlamasıyla çalışan sitelere yapılan ödemeler için koruma programını kaldırdık. Bu, projelere yapılan bağışlardaki risk ve belirsizlik ile doğru orantılı. Onlar da yapılan yatırımın geri dönüşünü garantilemiyor. Projelere yapılan bağışların riskinin farkına varılması için, bu platformlardaki ortaklarımızla çalışıyoruz.

Kickstarter’da artık risk alınacak

Yapılan bu değişiklik, Haziran 25’ten sonra devreye girecek ve o günden sonra bağışçıların geri para talep etmek için pek bir seçeneği kalmayacak. Firma, konu hakkında, neden sadece  bazı ülkelerde bu uygulamaya gidildiği ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Pensilvanya Üniversitesi’nde gerçekleşen bir çalışmaya göre, 50 bin davalı arasından yüzde 9’u parasını veya ödülünü alamadı. Yani başarıya ulaşmış bir projede, bağış yapanların yüzde 9’u, para verdiği ürüne kavuşamadı. Ayrıca toplam paraların yüzde 8’i ise başarısız olmuş projelere gitti.

:: Paypal’ın koruma programını kaldırması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kickstarter’a Paypal Darbesi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Pensilvanya Üniversitesi manidar…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bağışlanan para geri istenemez zaten

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yazik olmus

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir girişimin sonu geliyor sanırım 🙁

" Kickstarter’a Paypal Darbesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kickstarter’a Paypal Darbesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kickstarter’a Paypal Darbesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "