Okunma

Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek


21 Mayıs 2014 Çarşamba 14:15
Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek

Kickstarter, kâr amacı gütmeyen bir bağış şirketi. Genellikle bağımsız yapımcıların kullandığı bu hizmetten farklı dallarda sanatçılar yararlanıyor. Bu hafta sizlere tanıtacağımız Kickstarter yıldızı ise Waveform adını alıyor.

Waveform; klasik, tekno, rave, popüler ya da her ne olursa olsun müzik parçalarını görselleştirme odaklı bir Kickstarter projesi. Müzik parçalarının doğal bir sonucu olan ses dalgalarının A2 boyutunda serigrafik baskı olarak görselleştirme temeline dayalı proje, Kickstarter’da toplanan bağışlarla gerçeğe dönüştü. Projenin sahibi ise Alex Szabo-Haslam

Tasarımcı ve sanatçıların kullandığı FSC sertifikalı kağıt üzerine yapılan baskı, bilgisayar ekranındaki ses dalgalarının su bazlı mürekkep printer ile basılması sonucunda gerçekleşiyor. Süreç, dalga boylarının bilgisayar üzerinde yuvarlak bir şekilde hazırlanması beraberinde tasarlanması ve ardından da basılması şeklinde ilerliyor. Şimdilik 20’ye yakın telifli parçanın şarkıları basılıp satılabiliyor.

1- Baskıya hazırlık… Dalga boylarının görselleştiirlmesi.

2- İşte sonuç!

Wafeform‘un gelir modeli ise şu şekilde; ürünün satılması aşaması seri üretim prensibine dayanmıyor; çok spesifik olması bir başka deyişle sayılı miktarda basılması temeline dayanıyor. Üretim maaliyetine dahil olan diğer konular ise ambalaj ve posta ücreti.İngiltere merkezli üretimde, ülke içinde üç gün olan baskının ulaştırılması süreci, Avrupa ülkeleri söz konusu olduğunda 4 haftayı buluyor.

Bir girişimcinin zihninde doğan bu fikir, oldukça yüksek nitelikli bir hayal gücünün sonucu. Müziğe dair farklı bir boyutu baz alan yöntem, modern evlerin daha fazla görselleştirilmesi ve müziğe dair yoğun ilgisi bulunan kimseler için farklı bir koleksiyonel boyut yaratması temelinden ilham alıyor.

Gelir modeli de yukarıda belirttiğimiz sürece dayanıyor. Waveform ile hazırlanan projeler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

:: Kickstarter projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 21.05.2014 23:19

  ***** sıradan olmayabilir ama daha önce Ankara menşeili bir Türk girişimci tarafından yapılmış. Sadece yuvarlama işlemi yapılmamış.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok mu basit yoksa ben mi anlamadım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 21.05.2014 18:23 ciddi ciddi kar ve kdv arasındaki farkı bilmiyor. KDV nedir kar nedir otur bir çalış öğren sen, birbiri ile alakası olmadığının farkına var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sıradan mi hayatında böyle bi fikir gordunmu duydunmu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de tersini düşü***** baskıdan dijital ortamda sese çevirebildiğ***** ürünü ama harika

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç pek de yaratıcı birşey olmamış. Gayet sıradan bir sesli görüntüye dönüştürme tekniği.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  sataış amacı demiyor ki! (ZİYARETÇİ 21.05.2014 17:25)
  kar nedir? %8 kar mıdır. yüzde 10 un altında olan hiç bir ücret kar değildir. bugün ülkelerin kdv leri bile yüzde 10 dan fazlayken. ne kârı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  SDN uçmaya başladı telefon haricinde haberler görmek hoş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kickstarter, kâr amacı gütmeyen bir bağış şirketi – bunu neye dayanarak söylüyorsunuz alamıyorum. Toplanan paradan %8 komisyonu ben mi götürüyorum. Kar amacı yoksa niye sürekli gelir elde ediyorlar ve bu geliri kendilerine kullanıyorlar. Evet Kickstarter çok önemli bir ŞİRKET (insanların proje geliştirmesine aracı oluyor) ama işleri Toplum gönüllüsü ya da STK olmak değil.

" Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kickstarter ve Müziği Görselleştirmek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "