Okunma

Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma


06 Nisan 2016 Çarşamba 13:00
Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma

Geçtiğimiz günlerde, kimlik bilgilerimizin çalındığına dair bir haber yayınlamıştık. Hackerlar, yaklaşık 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerini internete sızdırmışlardı. Basına sızan bu haberlerden sonra, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, iddia ile ilgili soruşturma başlattı.

Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’nun açtığı bu soruşturma dosyası, Türk Ceza Kanunu’nun 136. maddesi olan “verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme” ve 243. maddesi olan “bilişim sistemine girme” maddeleri kapsamında yürütülecek.

Kamu görevlisine daha fazla ceza

Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır” hükmü yer alırken, bu suçun bir kamu görevlisi tarafından yapılmış olması durumunda cezanın 1,5 kat artırılacağı da ekleniyor.

Veriler güncel olmayabilir

6,6 gigabyte boyutunda olan bu kimlik bilgileri dosyasında, TC kimlik no, isim-soyisim, anne-baba adı, doğum tarihi, cinsiyet, doğum yeri, açık adres gibi, bir kişinin kimliğine dair her ne bilgi varsa bulunuyordu. Bu bilgilerin ayrıca, 2009 yılında Yüksek Seçim Kurulu’ndaki birkaç memur tarafından satılmış bilgiler olduğu, güncel olmadıkları da söylenenler arasında.

10’da 8’i uyuşuyor

Yapılan araştırmalara göre internete sızdırılan bu dosyadaki bilgilerin %80’i gerçek bilgilerle eşleşiyor. Bu verilerin yüklendiği bilgisayarın Romanya’da olduğu, verilerin sızdırıldığı, halka yayıldığı internet adresi alan adının ise İzlanda’dan satın alındığı bilgilerine ulaşıldı.

:: Sizce bu soruşturma nasıl sonuçlanacak?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dosyayı açıp kontrol ettiniz mi hocam ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yarın mahkemeye gidip adımı, soyadımı, babamı ve annemi, doğduğum yeri ve tarihini değiştireceğim. Bir doktorla anlaşıp cinsiyetimi de değiştireceğim. Ha bu arada adres değişikliği için de yeni bir ev arıyorum bilginize… :)))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Orta da kırılma hack vs. bir durum yok seçim zamanı ysk tarafından talepte bulunan siyasi partilere verilen seçmen listesi bazı vatan hainleri tarafından kendini hacker diyen zibidilere servis edilmiş. Olay bundan ibaret.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  işlenen suçun boyutu bu kadar büyükken cezanın bu kadar küçük istenmesi bundan daha büyük felaketleri hak ettiğimizi gösteriyor. arkadaşın dediği gibi en az 30 yıl bu suça az bile gelir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ceza çok az olmuş rahat 30 yıl yemesi lazım…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kırmak bile daha zor 1 telefon için kırk takla attı FBI. Bizim 50 milyon kimlik gitti kimsenin sesi çıkmıyo. Çalanlara soruşturma acılıyor çaldıranlara yok. Tedbir desen o da yok. Bize herşey müstehak 5 yıl sonra adınıza şirket kurup bankadan kredi alıp kaçarlar bizde mahkeme mahkeme dolaşırız.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cezaya baksana. Adam sırf fantazi olsun bir de hapishane ortamı görmek için bile bu suçu işler.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenliğimizi sağlayanları tebrik ediyorum

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ne soruşturması ? Binali gerekli açıklamayı yapmış "Paralleler yapmış paralleler" yiyen maldeğneği çok nasılsa adam yiyenin önüne atıyor onu suçlamayın.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ülke güvenliği için FİYASKO

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Cezalar çok azmış. Direk vatana ihanetten bile yargılanabilir bence.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ruslar X site de veritabanını çözüp sorgulamaya açmış. TR den erişime kaptılmıştır.(bkz: ekşisözlük)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer bir gün benim adıma şirket kurma,kredi hesabı açma vb. nedenlerle bir işlem ***** hükümet hakkında avrupa insan hakları mahkemesinde dava açacağım.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ben direk hakkı alkanın kmliğine bulmaya çalıştım 🙂 şaka şaka

  1992 sonrası doğanların kimlikleri yok şanslısınız

 15. SDN Okuru dedi ki:

  hani yoktu 😀 bu bilgilerle mesela anında hattınızı kapatabilir, kart çıkarabilir hatta geri kalan bilgileri öğrenip yapamayacakları şey yok. kimlik noları mutlaka değişmeli. başka çözüm yok.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Umar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Verilecek olan ceza az bile 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinden bahsediyoruz

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni kimlikler çıkıcak zaten T.C. numaralarını değiştirirlerse çalınan bütün bilgiler çöp değerini taşıyacaktır. Ama yetkililerin tüm vatandaşlara yeni T.C. numarası vermesi şart.

" Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kimlik Bilgilerinin Çalınmasına Soruşturma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "