Okunma

Kindle Fire, iPad’in Payına Göz Dikti


17 Şubat 2012 Cuma 16:00
Kindle Fire, iPad’in Payına Göz Dikti

iPad’in domine ettiği tablet pazarına giren her yeni marka, ürünlerinin “iPad Katili” olması ümidini taşıdıysa de şimdilik buna yaklaşan tablet pek olmadı. Ancak başarılı satış rakamlarına ulaşan Kindle Fire, henüz bir “iPad Katili” olarak anılacak kadar yaygınlaşmış olmasa da Apple’ın başını ağrıtacağa benziyor.

2011’in son çeyreğinde karşımıza çıkan Kindle Fire, Amazon’un çok şey beklediği bir ürün olarak lanse edildi. 7 inçlik bu tabletin iPad ile nasıl baş edebileceği sorularının cevabı ise tabletin 199 dolarlık fiyat etiketindeydi. Görünen o ki Amazon’un bu “ucuz tablet” fikri başarıya ulaştı.

2011 yılının Kasım ayının ortasında karşımıza çıkan cihaz, fiyatına uygun olarak mütevazi bir donanıma sahipti. Ancak görünen o ki bu da birçok kullanıcıyı cezbetmek için yeterli olmuş. Tablet pazarının %14’ünü gele geçirmeyi başaran Kindle Fire’ın bu başarısındaki önemli faktörlerden birisi de ABD ve Avrupa’da en çok hediye alınan dönemde satışa sunulmuş olması.

iSuppli’nin yaptığı araştırmaya göre Amazon, bu başarılı stratejisinin de karşılığını almış gibi görünüyor.4. çeyreğin ortasında satışa sunulmuş olmasına rağmen iPad’in 3. çeyrekte %64 olan pazar payını bir sonraki çeyrekte %57’ye düşürmeyi başaran Kindle Fire, 2012’de de hızla satmaya devam ediyor.

Amazon’un bu hamlesi 2011 4. çeyreğinde ve 2012 1. çeyreğinde Amazon’a istediği satış rakamlarını sağlayabilir ancak henüz Apple’ın da son sözü söylemediğini kabul etmek gerek. Mart’ta tanıtılması beklenen iPad 3’ün bütün dengeleri alt üst edebileceğini hatırlatmamıza gerek yok herhalde.

:: Sizce Kindle Fire, iPad’i tahtından indirebilir mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kindle Fire, iPad’in Payına Göz Dikti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kindle Fire, iPad’in Payına Göz Dikti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kindle Fire, iPad’in Payına Göz Dikti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "