Okunma

Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış


05 Temmuz 2015 Pazar 09:00
Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış

Bir önceki nesil konsollar olan Xbox 360 ve PlayStation 3 arasında kıyasıya bir rekabet vardı. Xbox 360’ın, PS3’ten bir sene önce satışa sunulması ve konsol yapısının PS3’e nazaran daha basit olması oyun yapımcılarını bu konsola yöneltmiş ve satış rakamlarının hatırı sayılır derecede yüksek olmasını sağlamıştı.

Fakat Xbox 360 satışa sunulduktan kısa süre sonra, kullanıcıların birçoğu cihazda 3 kırmızı ışık aldıklarını ve sonrasında konsollarının bir daha çalışmadığını söylemişlerdi. Bu durumun cihazın ana kartıyla alakalı bir sorun olduğu ve 3 kırmızıdan sonra Xbox 360’ın ana kartı değişmediği sürece çalışmasının mucize olacağı belirtmişti.

1.15 Milyar Dolarlık Ek Harcama!

Eski Microsoft yöneticilerinden Peter Moore o günlere dair ilginç bir anısını anlattı. Steve Ballmer ile bu konuyu konuştuklarını ve eğer bu kırmızı ışık sorununun üstesinden gelemezlerse Xbox markasına veda etmek zorunda kalabileceklerini söylediğini belirten Moore, Ballmer’ın kendisini dikkate alarak Xbox 360’ın uzun süreli bir konsol olmasını sağladığını söyledi.

O zamanlarda yeni bir anakart tasarlanması ve bu sorunun aşılması için 1.15 milyar dolarlık bir harcamanın yapıldığını belirten Moore, bu sayede Xbox’ın ölmediğini, yeni nesilde de boy gösterebildiğini söyledi.

:: Hiç kırımız ışık hatası aldınız mı?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kontrolda mı etmiyorsunuz diye sorarlar adama. 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ne çektik bu 3 kırmızı yüzünden en az 10 tane konsol almışımdır, bela okumak suç sayılmadığı için Allah belanı versin mikisoft

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Xbox 360 büyülü bir cihaz çok güçlü bir cihaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar xbox360 kullanıyorum 8 yıl önce kaçak kadıköyden aldım cihaz kırıktır ve bende 3 kırmızı ışık hatası aldım hemde 5 kere ama yöntemi çok basit 3 kırmızı ışığı gördüğünüz an direk xbox fişini çekin aynı modem gibi 1 dakika sonra tekrar takın 8 sene içinde 5 kez oldu ama sorun yok 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Xbox candır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bilinen birşeydi bu…

" Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kırmızı Işık Hatası Microsoft’a Pahalıya Patlamış ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "