Okunma

Kısa Mesaj İntihara Neden Olur mu?


03 Ağustos 2009 Pazartesi 07:55
Kısa Mesaj İntihara Neden Olur mu?

Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için SMS ya da E-posta kullanıyorsanız dikkatli olun, hayatınıza her an kendi ellerinizle son verebilirsiniz. İngiltere ve Galler Katolik Kilisesinin başı olan Vincent Nichols’e göre SMS, e-posta ve sosyal ağ siteleri etrafında süregelen arkadaşlıklar geçici ve temelsiz ilişkiler doğuruyor.

Vincent Nichols

Buraya kadar Nichols’ün görüşlerine katılabilirsiniz. Ancak bundan sonrasına katılır mısınız bilemiyoruz. Nichols yaptığı açıklamada sosyal ağ siteleri, SMS ve e-posta etrafına kurulmuş bu  “geçici ve temelsiz” ilişkilerin insanları intihara teşvik edebileceğini savundu ve elektronik iletişimin, insanların beraber yaşayabilmesi için gerekli olan yüz yüze görüşme yetisini kaybetmesine yol açtığını belirtti.

Arkadaş sayısı

İntihar iddiası biraz uçuk olsa da Vincent Nichols’ün açıklamaları çok da mantıksız değil. Sosyal ağ sitelerinde insanlar gerçek arkadaşlıklar kurmak yerine arkadaş sayısına önem veriyorlar. Arkadaş sayısını yükselterek popülerliklerini artırmaya çalışırken bunların arasından kaç tanesinin gerçekten “arkadaş” olduğu konusunda ise bir şey söylemek güç. Arkadaş sayısını artırmaya çalışmanın Facebook ve MySpace gibi sosyal ağ sitelerinin bugünkü popülerliğinin nedenlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak yine de SMS ve e-posta olayında durumun farklı olduğunu düşünüyoruz. Gerçekten arkadaş olduğunuz kimselerle iletişim kurmak için SMS ve e-posta kullanmanın bir sakıncası yok. İş hayatında olanlar arkadaşlarıyla istedikleri zaman yüz yüze görüşemiyorlar. Bunun yerine daha hızlı ve basit olan bu yolları tercih ediyorlar. Bu yüzden SMS ve e-postanın kimseyi intihara sürükleyebileceğini söylemek biraz uçuk bir iddia.

:: Sosyal ağ siteleri, SMS ve e-posta etrafında kurulan arkadaşlıklar insanı intihara sürükler mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kısa Mesaj İntihara Neden Olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kısa Mesaj İntihara Neden Olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kısa Mesaj İntihara Neden Olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "