Okunma

Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor Musunuz?


25 Haziran 2009 Perşembe 07:30
Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor Musunuz?

Cox Communications adlı bir iletişim şirketinin yayınladığı İnternet güvenliği araştırması gençlerin beklenilenden daha dikkatli olduğunu ortaya koydu.

Harris Interactive tarafından yapılan araştırmada yaşları 13 ile 18 arasında olan 655 kişiye İnternet ve cep telefonu ile sergiledikleri davranışlar hakkında sorular soruldu.

Ankete katılan gençlerin %72‘sinin sosyal ağ sitelerinde bir profili olduğu, %73‘ünün cep telefonu sahibi olduğu ve %91‘inin e-posta hesabı olduğu belirtildi.

Gençlerin %59‘u sosyal ağ ve blog sitelerinde kişisel bilgilerini paylaşmayı tehlikeli ve çok tehlikeli olarak nitelerken %34‘ü bunu güvenli ve %7‘lik bir bölümü de çok güvenli bulduklarını söyledi.

Çoğunluğun kişisel bilgilerini paylaşmayı tehlikeli bulmasına rağmen, ankete katılanların %62‘si kendi fotoğrafını yayınladığını, %50‘si gerçek yaşını belirttiğini, %45‘i hangi okula gittiğini, %41‘i nerede yaşadığını İnternet üzerinden yayınladığını belirtti. Daha özel bilgiler söz konusu olduğunda ise katılımcıların %4‘ünün açık adresini yayınladığı, %14′ünün ise cep telefonu numarasını yazdığı ortaya çıktı.

Sanal taciz

İnternet ve cep telefonu üzerinden başkaları tarafından rahatsız edilme ve etme oranlarını da araştıran çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Ankete katılan gençlerin %19‘u başkaları tarafından rahatsız edildiklerini belirtirken, %10‘luk bir kısım ise kendilerinin başkasını rahatsız ettiğini kabul etti.

Cinsellik, porno ve erotik içerik konusunda sorulan sorularda ise gençlerin verdikleri cevaplar enteresandı. Araştırmaya katılanların %20‘si kendisinin çıplak ya da yarı çıplak bir fotoğrafını başkasına gönderdiği ya da İnternet’te yayınladığını söyledi. Bunu yapanların %90‘ı daha sonra başına kötü bir şey gelmediğini belirtirken, %74‘lük bir kesim ise kendi fotoğraflarını göndermenin yanlış olduğunu kabul etti.

Yapılan bu araştırmadan şöyle bir sonuç çıkarılabilir: Gençler İnternet ya da cep telefonu aracılığıyla nelerin yapılmaması gerektiğinin farkındalar fakat uygulamaya gelince pek de dikkatli davranmıyorlar.

:: İnternet üzerinde, kişisel bilgilerinizin ne kadarını  paylaşıyorsunuz?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor Musunuz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor Musunuz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor Musunuz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "