Okunma

Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli


29 Şubat 2016 Pazartesi 16:30
Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli

Ünlü anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, artık tamamen ücretsiz olacağını açıklamıştı. Bu açıklamayı da internet mecralarımızda haber olarak değerlendirmiştik. 

2015 yılının Nisan ayında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp, bu sayıyı Eylül ayında 900 milyon aktif kullanıcı seviyesine çıkartmayı başardı. 2014 Ağustos’tan bu yana ortalama 5 ayda bir 100 milyon aktif kullanıcı sayısında artış yakalayan WhatsApp, hızlıca 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmış durumda.

Belli bir ücretsiz kullanım döneminden sonra, reklam satmamak yerine kullanıcılardan 1 dolar değerinde yıllık abonelik satan WhatsApp, bu politikadan vazgeçti.

16-02/29/whatsapp-grafik.png

Yıllara ve aylara göre WhatsApp kullanıcı sayısı

Peki yıllık 1 milyar dolara yakın bu gelir nasıl temin edilecek?

WhatsApp’ın açıklamasına göre firma uygulamasında reklam göstermemeye devam edecek.

2014 yılında 250 milyon dolar zarar eden WhatsApp, Facebook’un sahibi Zuckerberg’e göre ileri dönük bir yatırım.

İlk olarak gelir modeli için uygulama içi satın almalarla özel emojiler, duvar kağıtları ve pek çok hediye sisteminin dahil olduğu bir market WhatsApp’a dahil edilecek. Böylece firma belli bir seviyede gelir elde etmeye devam edecek. 

Evet işin görünen kısmı bu. Fakat arka tarafında neler var? 

Dünyada WhatsApp kullanıcılarının, özellikle Brezilya ve Hindistan gibi ekonomik gücün çok yüksek olmadığı ülkelerdeki kullanıcıların, kredi kartı ve kredi kartıyla bir uygulamaya verecek 1 dolarlık imkanları bulunmuyor.

Bu yüzden WhatsApp’ı kullanmayı bırakan kullanıcıların sayısı, WhatsApp’ın dikkatini çekecek seviyeye ulaşmış durumda.

Her ne kadar kişilerin bilgilerini satmadığını söylese de WhatsApp, elindeki verilerle beraber Facebook’un en önemli güçlerinden bir tanesi. Mevcut kullanıcıların kullanımı bırakıyor olmasının önüne geçmeye çalışan WhatsApp, esasında bizlere verilerin ne kadar değerli olduğunu söylüyor. Hele tüm yetkilerin neredeye kullanılabilir halde olduğu Android işletim sistemine sahip cihazlarda. 

Önümüzdeki dönemlerde büyük veri algoritmalarının gelişmesiyle beraber, insanlığın en yoğun kullandığı uygulamalar, en değerli veri toplama alanları olacak. (ki şimdi olmuş durumdalar zaten)

WhatsApp’ta bu fırsatı kaçırmak istemiyor. 1 milyar dolar değil de firma için uygulamadan kaçacak potansiyel veri kaynakları daha önemli. Zaten WhatsApp’ın bildirdiğine göre artık 3. parti firmalara bilgiler de satışa sunulacak. 

Yani resmi olarak da bilgileriniz, verileriniz satılabilecek.

 

:: WhatsApp ve diğer firmaların, verileri kullanmaları ve paylaşmaları hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Blackberry ve nokia sisteminden çekilmesi de tezat oluşturmuyo değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama mesela, whatsapp'te biriyle yazışınca Facebook'ta önerilen arkadaşlar kısmında çıkıyor o kişi. Tek bir ortak arkadaşınız olmasa bile! Bu da Facebook'un whatsapp verilerini kullandığının kanıtı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  WhatsApp zaten Facebook çatısı altında hizmet gösteriyor onların paraya ihtiyacı yok onların derdi daima kullanıcı sayısını artırmak ve zaten politikalarını da buna göre oluşturuyorlar..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tolga bey birazda Telegram messenger haberleri bekliyoruz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Telegram messenger varken gerek yok whatsapp sana

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu zaten biliyorduk bilmediklerimizi anlatın lütfen

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bi de bu durumun vehametini anlamayanlar var. senin bilgilerini ne yapsınlar sanki milletvekili felansin ***** sığ bir düşünce. sonuçta nerdeyse bütün toplumun özel hayatı, yazışmaları konusmalari özel bir şirketin elinde. zor olsa da çözüm aranmali

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle haberlere devam

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun. Onemli bir konu tebrik ederim.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir makale olmuş açıkçası bu kadar olması beni şaşırttı…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber. Yararlı anlamında yani. Mesajlaşma uygulaması mı yok ya çok can sıkarsa insanlar baska bir tanesine geçer o uygulama da 1 dolar verenlerle idare eder böyle gider işte sanki bi Whatsapp var.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle insanları bilinçlendirecek haberleri yayınlamanız çok güzel,sizi tebrik ediyorum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Önemli bir yazı favorilerinizi ekleyin sık sık okuyun. Kişisel verilerle geleceği doğru tahmin etmek dahi mümkün. Bu derece değerli. Kuantum bilgisayarlar yapıldığında bu veriler çok daha mükemmel analiz edilebilecek hatta sıkı durun şifrelerimiz koruma sağlamayabilir. Yazı için teşekkürler Tolga bey.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberleri okuyup kullanmayı bırakan var mı acaba

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Sildim. Mutluyum

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bravo Tolga yazı süper olmuş

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Lanet olsn o kadar acik fotom ne olacak

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Modern röntgencilik

" Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel Veriler, 1 Milyar Dolardan Daha Değerli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "