Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti


09 Şubat 2020 Pazar 13:30
Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve ihlalleri belirlenen sürede bildirmeyen veri sorumluları hakkında kestiği ceza miktarını açıkladı. İşte detaylar.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu ceza yağdırdı!

Ülkemizde Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile 12 Ocak 2017’de faaliyete başladı. Kurumun karar organı olan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 2017 Haziran’dan itibaren karar verme sürecine geçti.

O günden bu yana gelen şikayetleri inceleyen ve veri sorumlularının kanuna uygun bir şekilde faaliyet göstermesini hedefleyen kurum, şahısların şikayetleri üzerine olduğu gibi ayrıca gerekli hallerde resen incelemelerde yaptı.

Bu doğrultuda 2019 yılı sonu itibariyle 3585 başvuru yapılırken bu başvurulardan 167’si veri ihlal bildirini içeriyordu. Kurul, yapılan başvurulardan 2401’ini sonuçlandırdı ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri çerçevesinde idari para cezalarına hükmetti.

KVKK “veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmemek”, “ihlalleri belirlenen 72 saat içinde bildirmemek” gibi nedenlerden dolayı 2019 yılı sonu itibariyle toplam 14 milyon 100 bin lira idari para cezası uyguladı.

Para cezası uygulanan kurumlar arasında oldukça tanıdık isimlerde mevcut. Kurulun günümüzün popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’la ilgili yaptığı incelemede veri ihlali sonucuna ulaşması nedeniyle toplam 1 milyon 650 bin lira ceza verilmişti.

Diğer bir ceza ise 1286 kişinin etkilendiği, 155 kişinin pasaport numarasına erişildiği veri ihlali nedeniyle, 550 bin lira olarak Hong Kong merkezli hava yolu şirketi Cathay Pasific’e kesildi.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bu kurum işe yarıyorsa bir zahmet kredi kartı bilgilerini çaldıran firmalara ceza yapdırsın da görelim. birkaç cümlelik açıklamayla geçiştirdiler, kepazelik!

" Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel Verileri Koruma Kurulu 14 milyon lira ceza kesti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!