Kısıtlama yetmedi: Rusya’dan Twitter’a ültimatom


16 Mart 2021 Salı 22:09
ABONE OL
Kısıtlama yetmedi: Rusya’dan Twitter’a ültimatom

Rusya, Twitter için engelleme tehdidi ile gündeme geldi. Rusya, daha önce sosyal medya platformu için kısıtlama karar aldı. Ancak Rus yetkililere dayandırılan bilgilere göre Twitter, Rusya ile masaya oturmak istemiyor. Rusya, Twitter’ın yasadışı içeriği kaldırmaması için kısıtlama adımı atmıştı. Fakat Twitter’ın aldığı kararda devam ettiği haberlere yansıdı.

10 Mart tarihinde Rusya İletişim Kurumu Roskomnadzor, Twitter’ın hızını yavaşlattığını duyurdu. Ardından Twitter’ın tamamen yasaklanabileceğine dair tehdit geldi. Twitter’ın bu açıklamaya karşılık vermemesinde sonra Rusya ültimatom verdi.

Rusya’dan Twitter’ı engelleme tehdidi

Rusya’dan Twitter’ı gelecek ay içinde engelleme tehdidi geldi. Rusya, bazı içeriklerin uyuşturucu ve uygunsuz içerikler olduğunu öne sürerek, bu içeriklerin kaldırılmasını istedi. Gerekçeye göre küçük yaştaki çocukları intihara sürükleyecek içerikler Twitter’da yer aldı. Yine Rusya 2017’den beri 28 binden fazla istek gönderdiğini duyurdu. Ancak yeni istatistiğe göre uygunsuz öğeler bulunan 3 bin 168 içerik hala platformdan silinmedi.

Rusya, Twitter için engelleme tehdidini 9 Mart tarihinden sonra dile getirdi. Rus tarafı, 9 Mart’ta Rus muhalif Alexei Navalny’in hapse atılması nedeniyle çocukları yasadışı protestolara davet eden içerikleri rapor etti. Bu içerikleri de silmeyen Twitter ve Rusya arasında kriz büyüdü. Sonrasında uygunsuz içeriklerin de var olduğu sebep gösterilerek Twitter’dan içeriklerin kaldırılması istendi.

rusya twitter engelleme tehdidi

Alınan hız daraltma kararından sonra Rus makamları daha sert adım atmaya hazır. Rus haber ajanları, Rusya’nın Twitter’ı mahkeme kararı olmaksızın engelleyeceğini paylaştı. Kaynaklar, bu bilginin Rusya İletişim Gözetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vadim Subbotin tarafından söylendiğini yazdı.

Twitter, Rusya’nın istekleri konusunda açıklama yaptı. Twitter, çocuk istismarına sıfır tolerans gösterdiğini açıkladı. Ayrıca intihar ve kendine zarar vermeyi teşvik edici içeriklerin Twitter Kurallarına aykırı olduğunun altı çizildi. Twitter, bu tür içeriklere izin vermediğini duyurdu. Ek olarak Twitter, tüm dünyada ‘Açık İnternet’i savundu. Twitter, çevrimiçi kamuya açık sohbetlerin engelleme ve kısıtlama girişimlerinin artmasından endişe duyduğunu ekledi.

Ayrıca Apple da Rusya ile anlaşmayarak ülkeyi terk etme tehdidinde bulundu. Ancak gün içinde (Salı) gelen habere göre Rusya ile Apple anlaştı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kısıtlama yetmedi: Rusya’dan Twitter’a ültimatom konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kısıtlama yetmedi: Rusya’dan Twitter’a ültimatom ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kısıtlama yetmedi: Rusya’dan Twitter’a ültimatom ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!