Okunma

KOBİ’lere Güvenlik Önerileri


31 Mart 2009 Salı 10:59
KOBİ’lere Güvenlik Önerileri

Sistemlerin güvenliğini sağlamak için öngörülen kaynaklar, küçük işletmelerin gözünü korkutabiliyor. Küçük işletmeler, sayısı, türü ve karmaşıklığı gittikçe artan web tabanlı tehditlerle mücadele etmek için tam zamanlı bilgi işlem personeli çalıştırma lüksüne genellikle sahip olmuyor. Küçük işletme sahipleri, çoğu zaman, fatura ve finansal bilgiler gibi müşteriye ait verilerin çalınmasından sorumlu tutuluyor.


KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de müşterilerine ait verilerin güvenliği.

Trend Micro tehdit analizi, virüs ve truva atı gibi ciddi malware (kötücül yazılım) salgınlarının 2007’de yüzde 200 arttığını ve taranan her 8 bilgisayarın birden fazlasına bulaştığını gösteriyor. Sonuç olarak, küçük işletmeler, kimlik hırsızlığı, kritik dijital varlıkların kaybı ve şirketin itibarına zarar gelmesi gibi daha ağır ve önemli sorunlara yönelik çözümlere ihtiyaç duyuyor.

Alınması Gereken Önlemler

Bütün çalışanların, etkili şifreler ve mümkünse, daha güçlü bir kimlik doğrulama teknolojisi kullanmasını sağlayın: Farklı büyük ve küçük harflerden oluşan şifrelerin kullanılmasını teşvik edin ve her 60-70 günde bir şifreleri değiştirtin.
• Çalışanların güvenilmez kaynaklardan program indirmelerine izin vermeyin.
• Ağınızı koruyun: Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların, hem ofis ağında, hem de mobil çalışma esnasında, güvenlik duvarlarıyla, antivirüs yazılımlarıyla ve web tehditlerini önleme sistemleriyle korunmasını sağlayın.
• Bütün yazılımları güncel tutun: Güncellemeler olmadan, sistemleriniz, yeni siber tehditlere karşı iyi korunamaz.
• Yedeklemeleri yapın ve yönetin: Güvenli kopyaları saklayın ve çalışanlar, tedarikçiler ve müşteriler hakkındaki hassas kayıtları korumak için şifrelemeyi kullanın.
• Şifrelemeyi en üst düzeye çıkarın: Müşteri verilerini parola ya da tuşlarla şifreleyerek koruyun.
• Hassas verileri, çalınma ya da kaybolma ihtimaline karşı, avuç içi bilgisayarda ya da mobil cihazda kayıtlı bırakmayın.
• Şirketinizin büyüyeceğini aklınızdan çıkarmayın ve işletmenizin hızıyla birlikte genişleyebilecek güvenlik çözümleri edinin.

:: Bu önerilerden kaçını uyguluyorsunuz?

Bilgi için: Trend Micro
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" KOBİ’lere Güvenlik Önerileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere KOBİ’lere Güvenlik Önerileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda KOBİ’lere Güvenlik Önerileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "