Kobilerin Bilişimle Arası Yok


01 Nisan 2010 Perşembe 06:45
Kobilerin Bilişimle Arası Yok

TÜBİSAD‘ın, Kobi’lerde teknoloji kullanımını ve verimliliğiyle ilgili yaptığı araştırma beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasını sağladı. Avea, Intel, Microsoft ve TT Net ve Türk Telekom‘un katkılarıyla hayata geçirdiği “Gelecek İçin Bilişim-KOBİ e-Dönüşüm projesi kapsamında, firma çalışanlarından özel bir grup oluşturuldu. Bu gruplar, 25 ili dolaşıp 1 – 49 arasında çalışan olan 1645 Kobi‘yle görüştü.

Bu görüşmelerin sonucunda ise, çoğu Kobi yöneticisinin teknolojiyle ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Bu yöneticilerin büyük kısmı, teknoloji alt yapıyı yatırım listelerinin en sonunda görüyor. Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası ise, piyasada güçlü olmak için en büyük silahın teknoloji değilde sadece finans olduğunu düşünüyor. 

Projeyi gerçekleştiren ekibin bulgularına göre, Kobi’lerin önemli bulduğu diğer silahlar ise, marka gücü, insan gücü ve ürün kalitesi. TÜBİSAD‘ın araştırmasına göre, araştırmaya katılan Kobi yöneticilerinin sadece yüzde 37’si teknolojiyi düzenli olarak kullanıyor.

Sonuçlara göre bu yöneticilerin yüzde 63‘ü ise teknolojiyi düzenli olarak kullanmadıkları gibi, bunun iş hayatı için önemli olmadığını da söyledi. Teknolojiye önem veren her üç yöneticiden biri ise ne yazık ki, düzgün bilgisayar kullanmasını bile bilmiyor.

İş veren teknoloji yerine eski yöntemleri tercih ediyor

TÜBİSAD‘ın diğer verilerine görte ülkemizdeki Kobi’lerin yüzde 92‘sinde internet erşimi bulunuyor. Erişime sahip 1.5 milyon iş yerinde ise yaşlaşık 4 milyon kişi internet kullanıyor. Ancak, bu kişilerin hemen hepsi interneti sadece kişisel amaçları için ziyaret ediyor.

Ülkemizdeki her 4 kobiden birinin web sitesi bulunuyor ancak, araştırmaya katılanların sadece yüzde 26‘sı sayfalarında satış yapıyor. Geri kalan kısmı ise sadece tanıtım için kendilerine bir site açmış durumdalar. Hazırlanan rapora göre ülkemizdeki küçük şirketlerin sadece yüzde 1i elektronik ticarete sıcak bakıyor.

Kobi‘ler bilgisayar alırken de teknolojiye dikkat etmiyor. Bunun yerine, tanıdığın tavsiye ettiği ya da iş yaptıkları şirketlerin sattığı bilgisayarları alıyorlar.

Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması, KOBİ’lerin kendilerine sunulan desteklerden son derece az yararlandıklarını da ortaya koydu. Araştırma kapsamında görüşülen işletmelerin yüzde 90ı KOSGEB ve Avrupa Birliği gibi kurumların sağladığı KOBİ desteklerinden yararlanmadıklarını belirtti.

Desteklerden yararlanmama nedenlerine bakıldığında, KOBİ’lerin yarısının desteğe ihtiyacı olmadığını düşündüğü görülüyor. Yüzde 28inin desteklerden hiç haberi bulunmazken, yüzde 18’i ise formalitelerin fazla olduğunu, destek almanın zor ve uzun bir süreç gerektirdiğini düşünüyor.

:: Sizce iş hayatı için teknoloji önemli bir silah mı? Yoksa Kobi’lerin gelenekçi yapısına katılıyor musunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kobilerin Bilişimle Arası Yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kobilerin Bilişimle Arası Yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kobilerin Bilişimle Arası Yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)