Okunma

Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları!


30 Nisan 2019 Salı 21:00
Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları!

Facebook her yıl olduğu gibi bu yıl da geliştirici konferansı F8’i gerçekleştiriyor. Ancak, bu yılın skandalların gölgesinde kaldığını kabul etmek lazım. Zor bir yıl geçiren Facebook Cambridge Analytica olmak üzere birçok skandalla mücadele etmeyi sürdürüyor. Bu yazımızda Facebook skandalları neler? Hepsine yakından bakıyoruz.

Cambridge Analytica skandalı

Facebook’un problemleri aslında geçen yılın mart ayında başladı. Cambridge Analytica veri şirketinin, bir Facebook uygulaması aracılığıyla milyonlarca kullanıcı hakkında kapsamlı bilgi topladığı ortaya çıktı. Cambridge Üniversitesi Profesörü Aleksandr Kogan, ABD seçmeninin psikolojik profilini çıkarmak için bir anket uygulaması geliştirdi ve olaylar böyle başladı. Birçok uygulama gibi bu uygulama da kullanıcıların Facebook bilgilerine erişim izni istiyordu. Uygulamaya yaklaşık 270 bin kişi katıldı. Bu kişilerin arkadaşlarının verilerine de ulaşan uygulama sayesinde ortaya yaklaşık 90 milyon kişilik dev bir veri tabanı çıktı. Toplanan bu bilgiler Cambridge Analytica’ya satıldı.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, özür dilemek için İngilizce Amerikan gazetelerinden reklam alanı satın aldı. Ayrıca Facebook, Cambridge Analytica hesabını ve kişisel verileri izinsiz kullanabilecek birkaç şirketin daha hesabını askıya aldı. Zuckerberg aynı zamanda üçüncü taraflardan alınan verilere dayanarak hedeflendirilen reklam yerleştirme özelliğinin da kaldırılacağını açıkladı.

Bu skandalın davasından henüz karar çıkmadı. Tahminlere göre bu yıl Zuckerberg’i 5 milyar dolarlık bir para cezası bekliyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "