Okunma

Kodak İflas Ediyor


06 Ocak 2012 Cuma 07:00
Kodak İflas Ediyor

Film kullanan fotoğraf makineleri döneminde ürettiği filmlerle kendi alanında dünyanın en büyükleri arasına giren Kodak, dijital teknolojiye yenildi. Son yıllarda işlerin iyi gitmediği firma zarar ediyordu.

131 yıl önce kurulan Kodak‘ın elinde dijital teknolojilerle ilgili 1100 adet patent bulunuyor. Bunları satarak iflası önlemeye çalışan firmanın elindeki patentlere henüz bir alıcı bulunabilmiş değil.

Sadece fotoğraf makineleri için değil aynı zamanda sinema sektörü için de film üreten Kodak, fotoğrafta olduğu gibi sinemada da dijitale geçilmesiyle önemli bir cepheyi de kaybetmişti.

ABD merkezli firma 1980 ve 1990’lı yıllarda yükselişte olduğu bir dönem yaşamıştı. 2000’li yıllarda dijitale geçişle birlikte eski popülerliğini kaybeden Kodak, dijital fotoğraf makinesi üretmeye başlamıştı.

:: Filmli fotoğraf makinesi kullandınız mı?
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

9 yorum - “Kodak İflas Ediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çoktan tarih ***** kullanan makinalar bozulunca geri antika olarak kalıcak ZATEN KONİCA AGFA VE KODAK BATTI Şu an bu adlar altında fason üretim var Çinli firmalar yeni marka üretmektense eski markaları ismini satın alıp mal satıyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  2 tane fotoğraf makinem ***** olan diğerlerine göre vasat 200 tl ye almıştım ama yinede idare ediyo…gitme kodak…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  böyle değerli bir şirket kaderine terk ***** azından iflas koru
  masına alınmalı..

 4. engerex dedi ki:

  Kodak sadece son kullanıcı için fotoğraf makinası ve film üretmiyordu. Sinema endüstrisi içinde önemli bir firma. Ama dijitale geçişi ıskalayınca bir çok markanın gerisinde kaldı.
  İflas sürecini tamamlaması için 1 milyar dolar gerekliymiş.

 5. rtsbora dedi ki:

  Filmli fotoğraf makinesi kullandınız mı?

  filmli kullanamdım ama yakın zaman önce dijital makinasını kullandım ve iflas etmesine hiç şaşırmadım.

 6. justsetmefree dedi ki:

  Yazık valla. Keşke bu teknojiyle yarışabilse yada teknolojiyi üreten taraftan çıkmasaydı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hey gidi koca Kodak heyyy! Sen bu hallere gelecek firma mıydın? Hadi silkelen ve kendine gel! Sen bu değilsin, toparlanmalısın!

 8. Deadpool™ dedi ki:

  herkesin en az bi tane kodak marka fotoğraf makinası olmuştur, yazık ya

 9. MirAge42 dedi ki:

  Ürünleri hala çok gündem de. Nasıl bu duruma geldiler ki ?

" Kodak İflas Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kodak İflas Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kodak İflas Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "