Programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar!


12 Haziran 2020 Cuma 14:25
Programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, her geçen gün programlama, kodlama ve yazılım gibi kavramlar hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. İlkokullardaki eğitime kadar taşınan programlama dilleri İngilizce, Almanca gibi popüler konuşma dillerini bilmemiz kadar zorunlu bir hale geldi. Biz de bugün sizler için programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar listesi hazırladık. İşte karşınızda tüm kodlama öğreten mobil uygulamalar!

Kodlama öğreten mobil uygulamalar!

Öncelikle teknolojinin hayatımızın her noktasına dokunmaya başlamasıyla birlikte gün geçtikçe popülerleşen programlama veya kodlama kavramının ne olduğuna bakalım. Programlama, kodlama ve algoritma kavramlarını kısaca tanımlayalım.

Programlama nedir?

Programlama ya da diğer ismiyle kodlama, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritmetik işlemlerdir. Diğer bir tanımla anlatacak olursak programlama, bir bilgisayara bir görevi nasıl gerçekleştireceğini anlatan bir dizi talimat oluşturma işlemidir. Programlama, çeşitli bilgisayar programlama dilleri kullanılarak yapılabilir.

Kısaca algoritma kavramına da bakalım. Algoritma, belirtilen eylemlerin bir sırasını gerçekleştirmeye dayanan bir problemi çözmek için bir prosedür veya formüldür. Belirli bir soruna iyi tanımlanmış adımlar biçiminde bir çözüm sağlamak için algoritmalar kullanılır.

Belirli bir sorunu çözmek için bir bilgisayar kullandığınızda, çözüme götüren adımlar bilgisayara düzgün bir şekilde iletilmelidir. Bilgisayarda bir algoritma yürütülürken, daha karmaşık matematik işlemleri gerçekleştirmek için toplama ve çıkarma gibi çeşitli işlemler birleştirilir. Algoritmalar doğal dil, akış şemaları ve benzeri şeyler kullanılarak ifade edilebilir.

Günümüzde ise bu kavramların bilinmesi ve öğrenilmesi değerini artırmaya devam ediyor. Biz de bugün sizler için en iyi kodlama öğreten mobil uygulamaları listeledik!

1 – SoloLearn

Kodlama öğreten mobil uygulamalar listemizin ilk üyesi SoloLearn, birçok programlama dili için temelden ileri seviye ders içeren bir kodlama platformudur. Yeni başlayanlar için dersler ve kısa sınavlar gibi geleneksel ögeler de dahil olmak üzere temel ve özlü öğreticiler sunar.

Uygulamanın sosyal medya platformu gibi çalışması rekabetçi ruhunuzu kullanmanıza ve sonuçlarınızı platformdaki diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca kendi içerisinde bulunan IDE ile de kendi kodlarınızı yazabilir, çıktılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama içerisinde 900 üzeri konuda kurs var ve hepsi ücretsiz. Teknik yeterliliğinize bağlı olarak, uygulama üç farklı öğrenme modu da sunabiliyor. Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak deneyiminize uygun bilgilere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Kodlama öğreten mobil uygulamalar! - ShiftDelete.Net(1)

Hem iOS hem de Android cihazlar için mevcut uygulama ayrıca bir web sitesine de sahip. Böylece her yerden kod yazmayı öğrenmek için kullanabilirsiniz. JavaScript, Python, Java ve birçok farklı dilde barındırıyor.. Uygulama ücretsiz deneme ile kullanılmasının yanı sıra ücretli aylık ve yıllık planlar da sunuyor.

Avantajları
– Çevrimdışı öğrenme modu.
– Tüm dersler ücretsizdir.
– Öğrenme moduna geçme.
– Dahili entegre geliştirme ortamı.

Dezavantajları

– Popüler olmayan dilleri kapsamıyor. Rust, Erlang, Elixir veya Scheme kursları bulunmuyor.
– Deneyimli yazılımcılar için yeterince bilgi içermiyor.
– Ücretsiz sürümde kurs sertifikası alamazsınız.

Play Store’dan indirmek için tıklayın.

Apple Store’dan indirmek için tıklayın.

Web sitesine ulaşmak için tıklayın.




yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Hepsi paralı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Güzel ama ingiliççe

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Asıl en iyisi w3school

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

helal olsun admin…!

" Programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Programlama öğrenebileceğiniz mobil uygulamalar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti