Okunma

Kömür madencileri drone pilotu olacak


29 Ekim 2016 Cumartesi 12:00
Kömür madencileri drone pilotu olacak

ABD, petrole en fazla ihtiyaç duyan ülke olmasına rağmen, petrolden ve diğer fosil yakıtlardan en hızlı şekilde kurtulacak ülkelerden biri olabilir. 

Elon Musk’ın inşaa ettiği Gigafactory’de üretilecek güneş panelleri ve Powerwall üniteleri sayesinde ülkedeki her evin çatısına güneş enerjisi paneli yerleştirmek mümkün olacak, bu da önümüzdeki 10 sene içinde ABD’de fosil yakıt talebinin çok azalması anlamına geliyor.

Tesla ve Faraday Future gibi otomobil üreticilerinin elektrikli otomobilleri tüm ülkeye yaymak için birbiriyle yarıştığını da unutmamak gerekiyor. 

Peki onca işçi ne olacak?

Ancak temiz enerji kullanımı arttıkça başka bir problem ortaya çıkıyor. Fosil yakıt endüstrisinde çalışan işçiler için yeni işler yaratmak gerekiyor.

ABD Başkanı Barack Obama bu sorunu çözmek için 28 milyon dolar bütçeli yeni bir programın düğmesine bastı.

Yeni eğitim programıyla, Virginia’da ülkenin ihtiyacı olan insansız uçak pilotlarının eğitimi ve yerleşimi için bir merkez kuruluyor. ABD bu merkezden, dünyanın her yerindeki insansız uçakların yönetimini sağlayacak ve drone pilotları bu merkezde, ABD ordusunun drone’larını yönetebilecek.

Drone eğitimi için kullanılacak olan Mountain Empire Community College ise aslında daha önce kömür madenlerinde çalışacak işçileri eğiten kurum olarak biliniyor. 

Yani ABD kömür endüstrisini artık resmen kapatıyor ve bu madenlerde çalışan işçileri de ABD ordusunun drone’larını uçurmak için ihtiyaç duyduğu pilotlar olarak eğitmeye başlıyor.

Colorado, Montana, Utah ve Wyoming’teki kömür işletmeleri için de benzer teşvikler ve dönüşüm programları devreye girecek.

Ayrıca Virginia’da bir de siber güvenlik eğitim kurumu kurulacak ve kömür işçilerinden ilgi duyanlar burada eğitilerek, ABD’nin ihtiyacı olan siber güvenlik operasyonlarında görev alacaklar.

:: Gelişen teknoloji başka hangi mesleklerin yok olmasına neden olacak?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kömür madencileri drone pilotu olacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar işsiz kalacak işçilerini düşünüyorlar. Vay be

 2. SDN Okuru dedi ki:

  acilen en az 1000 tane dron üretmeliyiz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde olsa ne yapalım başka iş bulsunlar adamlarda işten çıkarılıyor daha iyi bir işe alınıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işin Lügatında var bizimkiler ölünce biter bu meslek yoksa eğitilerek başka yere gönderilmezler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bizdede patlayan madenden çıkanı danışmanlar döver.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  adamlardaki sisteme bak ya

" Kömür madencileri drone pilotu olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kömür madencileri drone pilotu olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kömür madencileri drone pilotu olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "