Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi


16 Mayıs 2010 Pazar 12:00
Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi

Bir devletin tarihini değiştirecek kadar önemli yazışmaları saklamak için eski matematikçiler özel şifreleme yöntemleri geliştirmişti. Uzmanların hazırladığı bu yöntemlerde kelimeler belirli sayılarla karıştırılıyordu. Bu mektupların içeriğini ancak o sayıya sahip kişiler ulaşabiliyordu.


Antik Yunan’da bilinen ilk şifreleme yöntemlerinden biri bulunmuştu

Her devletin kendi has, kriptoloji yöntemi bulunur. Romalılar elinde çok daha farklı bir hale gelen kriptoloji İkinci Dünya Savaşı’nın da kaderini belirlemişti. Nazi‘lerin Enigma adını verdiği şifreleme aleti uzmanlar tarafından kırılınca Almanların tüm sırları da ortaya çıktı.


İnsanları deli eden sistemiyle Enigma

Günümüzde kriptoloji çok daha farklı amaçlar için kullanmak zorundayız. Birçok kullanıcı kişisel şifrelerini ve banka hesaplarını bilgisayarlarında saklıyor. Oysaki bu cihazlar yeterince korunmazsa tüm özel bilgileriniz art niyetli kişilerin eline geçebilir. CrypTool adlı yazılım sayesinde bu tehlikeyi azaltabilirsiniz.

Programa nasıl ulaşırım?

CrypTool 80 MB büyüklüğünde program. Şimdiye kadar bilinen modern ve klasik çoğu şifreleme yöntemini bu program sayesinde kullanabiliyorsunuz.

Yazılarınızı şifreleyen program ayrıca başka birinin şifrelediği yazıları çözebiliyor. Kişisel bilgilerinizi saklayabileceğiniz gibi, önemli elektronik postaları da bu program sayesinde şifreleyip yollayabilirsiniz. Programa aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz.

http://www.cryptool.com/index.php/en/download-topmenu-63.html

Yazılarınızı şifrelemek

Programda daha önce kullandığınız bit text dosyasınızı şifreleyeceğiniz gibi o anda yazdığınız özellikleri de kripte etme şansınız bulunuyor. Ekranın sol üst kısmında bulunan file kısmından yeni bir dosya açmak için new seçeneğine tıklayın.

Daha önce kullandığınız programlara örnek olarak yapmak istediğiniz işlemler varsa bilgisayardan istediğiniz text dosyasını seçebilirsiniz.

Şifreleme için yöntem seçmek

CrypTool‘da şimdiye kadar tasarlanmış tüm şifreleme yöntemleri bulunuyor. Bu programda işlem yapmak için ilk önce kendinize bir şifre seçmeniz gerekli.

Bunu yapmak için, ekranın üstünde bulunan crypt / decrypt adlı menüyü seçin. Burada karşınıza classic ya da modern diye iki şifreleme modeli çıkacak. Örnek olarak biz, classic menüsünden caeser / rot 13 şifreleme yöntemini seçtik.

Karakter ayarlamalarını yapmak

CrypTool‘da yazılarınızı şifrelemek için bazı sayısal değerler belirlemeniz lazım. Bu değerler sayesinde arkadaşlarınız şifrelediğiniz dosyaları açabilir. Kendinize bir şifreleme yöntemi seçtikten sonra karşınıza gelen ekranda gerekli değerleri girmenizi isteyen bir menüyle karşılaşacaksınız.

Select variant kısmından caeser‘ı seçin. Onun yanında bulunan bölümde şifreleme değeri olarak sayı mı yoksa harfin mi önce başlaması gerektiğine karar verin. Key entry as’den şifrelemenin eşleyeceği kelime ve harfleri belirleyin. Daha sonra ise crypt seçeneğini işaretleyin.

Dijital sertifika oluşturmak

Dijital sertifika basitçe bir tanımlamayla internet üzerindeki kimlik belgeniz oluyor. Program şu anda en yaygın olan sertifika şifreleme özelliklerini de destekliyor. Oluşturduğunuz dijital sertifika sayesinde internet üzerindeki gerçek kimliğinizi de kanıtlamış oluyorsunuz.

Ekranın üstünde bulunan Digital Signutary / PKI adlı sekmeye tıklayın. Karşınıza açılan pencerede ise, generate menüsüne tıklayın. Ekranın sağında bulunan yerlere kişisel bilgilerinizi girin. Solda bulunan kısımda ise kendiniz için en uygun sertifika türünü seçin. Ekran sol alt kısmında bulunan, generate a new pair kısmına tıklayın.

Şifrelediğiniz dosyayı okuyabilmek

Daha önce şifrelediğiniz yazıları okunur hale getirmek için ilk önce ekranın sol kısmında bulunan file menüsüne tıklayın. Buradan, hazırladığınız dosyayı seçin.

Dosya ekrandan çıktığı zaman şifreleme yöntemi için seçilen crypt / decrypt mensününe tekrar gelin. Birkaç adım önce şifreleme işlemlerini yapmak için caeser yöntemini seçmiştik.

Buraya tekrar tıklayın birkaç adım önce girdiğimiz şifreleme anahtarlarını seçtikten sonra ekranın altında bulunan decrypt kısmına tıklayın. Program otomatik olarak düzelecek.

Belgeleri dijital olarak imzalamak

Dijital imza sayesinde bürokratik ve kurumsal işlerinizi rahatça sanal ortamda yapabilirsiniz. Programda oluşturduğunuz dijital imzayı bir belgeyi imzalamak için kullanabilirsiniz.

Bunun için ilk önce belgeyi açın. Daha sonra ise ekranın üstünde bulunan Digital Signutary kısmına tıklayın karşınıza gelen menüden Sign a Decumant kısmını tıklayın.

Sol tarafta bulunan hash factiondan algoritmanızı seçin. Algoritmanın yanında bulunan sayı ne kadar fazlasıyla belgeniz o kadar güvenli hale gelir.

Analiz yapmak

Program yaptığınız şifrelerin ne kadar etkili ve güçlü olduğunu gösteren analizler de yapıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için, ekranın üstünde bulunan Tool for Analysys kısmına tıklayın.

Burada çıkan yöntemlere göre dosyanızın ne kadar güvenli olduğunu görebilirsiniz.

:: Önemli belgeleriniz ve elektronik postalarınızı bu programla şifreleyecek misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  “Anti Yunan’da” biraz komik durmuş

" Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!