Okunma

Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor!


13 Haziran 2016 Pazartesi 08:00
Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor!

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye yönelik olarak büyük bir saldırı gerçekleşmiş; saldırı ülkeyi büyük çapta etkilemişti.

Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen, internet korsanları şimdiki süreçte de Kore’nin Kuzey Bölgesi’ne yönelik, daha büyük bir saldırı girişiminde bulundular.

Böylece Kore’nin her iki tarafı da kısa süreli aralıklarla siber saldırıların hedefi oldu.

16-06/13/43541_01_closer-look-north-koreas-cyber-army-tasked-cyberespionage.jpg

Kuzey kore hacklendi

Reuters’da yayınlanan bir rapor, Kuzey Kore’ye yönelik olarak gerçekleşen siber saldırının Güney Kore’deki hükümet organlarına gerçekleşen kötü yazılımlı kodlara oranla 140 bin bilgisayarı daha etki alanı içerisine aldığını ortaya koydu.

Kuzey Kore Başkenti merkezli gerçekleştirilen saldırıda yaklaşık 160 şirketin internet adresleri ve bilgisayar ağlarının öncelikli hedef olduğu dile getirildi.

Yonhap haber ajansının polisin elindeki bilgilere dayanarak yayınladığı bildiride ise, gerçekleşen saldırının 2013 yılında Güney Kore’ye yönelik yapılan saldırıya son derece benzer olduğunun altı çizildi.

Güney Kore bu saldırıdan dolayı Kuzey Kore’yi suçlamıştı.

16-06/13/thediplomat_2015-03-31_16-12-55-386x256.jpg

Güney Kore’nin Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirdiği uzun menzilli roket ve nükleer denemeler BM’in yeni yaptırımlarına tabi olurken, ülke Kuzey Kore’nin siber saldırı tehditi karşısında uyarılmıştı.

ABD, 2014 yılında Sony Pictures’a yönelik olarak gerçekleşen siber saldırı konusunda da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u suçlamıştı.

Kuzey Kore’de gerçekleşen daha büyük çaptaki siber saldırı ile ilgili ülke cephesinden bir açıklama yapılmadı.

:: Güney Kore ve Kuzey Kore’ye kısa zaman aralıklarıyla gerçekleşen siber saldırıların bir anlam taşıdığını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    "Güney Kore'nin Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirdiği "

" Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kore Siber Saldırı ile Çalkalanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "