Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de


01 Ocak 2021 Cuma 20:16
Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de

Önce İngiltere’de ortaya çıkan Avrupa ülkelerinin ardından ABD’de görülen mutasyona uğramış virüs Türkiye’de tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyona uğramış koronavirüs bulunan 15 kişinin kontrol altında tutulduğunu açıkladı.

Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de görüldü

İngiltere’de ilk kez görülmesinin ardından özellikle Avrupa’da alınan önlemlerle dikkat çeken mutasyona uğramış koronavirüsün bir sonraki durağı İtalya olmuştu. Seyahat yasaklarının bir bir gelmesiyle birlikte virüsün yayılmasının önüne geçmeye çalışan yetkililer, aşı noktasındaki süreçleri de hızlandırmaya çalışıyor.

Avrupa ülkelerindeki seyahat yasaklarına rağmen kıtalararası bir noktaya taşınan mutasyona uğramış yeni virüs en son ABD’de tespit edilmişti. Kısa sürede başka ülkelere sıçrayan yeni virüs, korkutmaya devam ediyor. ABD’nin ardından ise Türkiye’ye de uğrayan virüs, Bakan Koca tarafından yapılan bir açıklama ile duyuruldu.

Fahrettin Koca

Türkiye özellikle İngiltere’den yapılan yolculukları kısıtlamıştı. Kısıtlamaların gelmiş olmasına rağmen Türkiye’ye gelen mutasyonlu virüs, yayılma hızını da gözler önüne seriyor. Konu hakkında Fahrettin Koca‘nın açıklaması şu şekilde oldu:

“İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.”

Hatırlatmak gerekirse koronavirüs seyri ülkeler bazında değişkenlik gösteriyor. İspanya yakın zamanda yaptığı yeni bir açıklama ile vakaların sayısının geçen haftaya göre yüzde 35 oranında artış gösterdiğini duyurmuştu. Türkiye’nin ise yeni açıklanan koronavirüs verilerinde günlük hasta sayısı 2 binin altına indi. Yeni bildirilen verilerde Türkiye’de son 24 saat içinde 158 bin 103 koronavirüs testi yapıldı. Bu testlerin 12 bin 203’ü pozitif çıktı. 212 kişi ise hayatını kaybetti.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

haftaya görürsünüz vaka sayılarını

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Haftaya görüşmek üzere

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Niye bu kadar abartıyorsunuz ki,
Korkulan oldu mutasyona uğramış virüs türkiyede.. Gibi başlıkları yapmanız sadece var olan milletin bozuk morilini psikolojisini bozmaktan öteye gitmemektedir..!
Ve zaten RNA virüsleri doğası gereği çok fazla mutasyona uğrar yani bilim diyor’ki çok normal..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Nani yedik

" Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korkulan oldu! Mutasyona uğramış virüs Türkiye’de ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)