Korona tablosunda tedirgin eden veriler


26 Ocak 2021 Salı 21:19
ABONE OL
Korona tablosunda tedirgin eden veriler

Toplam 2,5 milyona yakın vaka ile COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye, pandemi ile mücadelesine devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamaların etkisiyle günlük vakalarda önemli oranda azalma yaşanmasına rağmen sayıların hala tedirgin edici seviyelerde olduğuna dikkat çekti. Yapılan bir modelleme ise Türkiye’de salgın üretme hızının son 40 günün en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

Son 24 saatte 7.103 vaka tespit edildi

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs ya da diğer ismiyle COVID-19, tüm insanlığı etkileyen büyük bir sağlık krizine dönüştü. Diğer ülkeler gibi Türkiye de virüsle olan mücadelesini sıkı tedbir ve kısıtlamalarla sürdürüyor.

Yayınlanan son koronavirüs tablosuna göre, 7.103 yeni vaka tespit edildi ve 134 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte yapılan test sayısı 180.303 olarak paylaşılırken, iyileşen hasta sayımız ise 8.108 olarak kayıtlara geçti.

türkiye koronavirüs tablosu

“Son 40 günün en yüksek salgın üreme hızına ulaşıldı”

Sağlık verilerini temel alarak modellemeler yapan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hasan Güçlü, Türkiye’de salgın üretme hızının son 40 günün en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekti. 

Yaptığı modellemeyi Twitter hesabından paylaşan Prof. Dr. Küçük, salgın üreme hızını simgeleyen Rt’nin son bir haftadır sinyal verdiğini belirterek, “Küçük bir alarm verme zamanı geldi. Günlük vakaların azalmasının bizi oyalamasına izin vermeyelim. Salgın üreme hızı Rt zaten son bir haftadır bu artışın sinyalini veriyordu. Son 40 günün en yüksek üreme hızı 0,97’ye ulaştık. Bir şey yapmalı” ifadelerini kullandı.

Tabloya göre, her bir COVID-19 vakasının ortalama 0,97 vaka üretebildiğini aktaran Prof. Dr. Güçlü, “1’in altında olduğu için ağır bir yavaşlamadan söz edebiliriz. Asıl tehlike şu ki, bu değer bir hafta önce 0,78 idi. Artışı da devam edecek gibi görünüyor” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son paylaşım da bu endişenin boşa olmadığını gösteriyor. Tedbir ve kısıtlamalara uyumla vaka sayılarını önemli ölçüde düşürdüklerini, ancak son günlerde 5.000-7.000 arasında seyreden vaka sayılarının hala tedirgin edici seviyede olduğunu belirten Koca, “Kapalı ortamlarda kalabalıktan uzak durmalı, maske ve mesafe kurallarına özen göstermeliyiz” uyarısında bulundu.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bunlar iyi günlerimiz. Kayakçı tayfa dağdan insin o zaman bir daha konuşalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sokağa çıkma kısıtlamasını uyku saatlerine denk getirip, gündüz tamamen serbest olması tabii ki işe yaramayacak, zaten kısıtlamaya uyku saatine denk getiren tek ülkeyiz herhalde

" Korona tablosunda tedirgin eden veriler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korona tablosunda tedirgin eden veriler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korona tablosunda tedirgin eden veriler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!