Koronavirüs aşısının yan etkileri neler?


21 Ocak 2021 Perşembe 13:05
ABONE OL
Koronavirüs aşısının yan etkileri neler?

Dünya farklı şirket ve ülkelerin geliştirdiği koronavirüs aşılarından olumlu sonuçlar bekliyor. Bu noktada salgının en başından beri olduğu gibi pek çok ‘yalan haber’ de sosyal medyada dolanıyor. Uzmanların görüşünü içermeyen veya güvenilir bir kaynağa dayanmayan ‘koronavirüs’ haberlerine itibar etmemenizi öneriyoruz. Peki, bu noktada Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? Uzmanlar ne diyor? Dünyada ve Türkiye’deki yan etkiler neler?

Koronavirüs aşısının yan etkileri: Gerçekler ve iddialar

Öncelikle Türkiye’deki durumdan bahsetmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi, 14 Ocak’tan bu yana 1 milyon 67 bin kişiye vurulan aşının yan etkileri hakkında konuştu.

Aşılama sizlere daha önce de aktardığımız gibi devam ediyor. DHA muhabirine konuşan Prof. Dr. Mustafa Necmi, aşının şu ana kadar uygulandığı kişilerde ciddi bir yan etkisinin görülmediğinin altını çizdi. Türkiye’de görülen yan etkiler arasında ise aşı yapılan bölgede kızarma, ağrı ve bazı kişilerde de halsizlik yaşandı. Bazı kişiler ise baş ağırısı yaşadığını söylüyor. Bu yan etkiler ise aslında dünyada görülen yan etkilerle aşağı yukarı aynı.

Dünyada durum ne? İddialar ve gerçek yan etkiler

İddialar:

Türkiye’deki yan etkiler bu şekilde seyrederken, farklı ülkelerden farklı aşıların yan etkilerinin olduğunun iddia edildiği videolar ortaya çıkmaya başladı. Örneğin bir videoda Moderna’nın aşısını olan bir kişi titreme ve kasılma yan etkisini yaşarken bir diğeri Pfizer’ın aşısını olduğunu söyleyen kişi etkileri ağır yaşadığını iddia ediyor. Sağlık yetkilileri bu videolardaki kişilerin yan etkilerini doğrulamıyor ve sosyal medya üzerinden yayılan bu videolara itibar edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Titreme ve kas atmaları şu an için iddia olarak kalıyor. Doğrulanmış bir sonuç bulunmuyor.

Gerçek yan etkiler:

Türkiye’de de olduğu gibi dünyada da ikinci dozdan sonra hastalarda kas ağrıları ve yorgunluk belirtisi görüldü. Bu belirtiler PolitiFact tarafından görüşlerine yer verilen Harvard Tıp Fakültesi İmmünoloji Yüksek Lisans Programı direktörü Dr. Shiv Pillai’ye göre genellikle 24 saat içinde geçtiler.

Resmi sağlık verilerine göreyse, hem Pfizer’ın hem de Moderna’nın 37 binden fazla kişiyi içeren klinik deneylerinde de aşıların yapıldığı kişilerde aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık gözlenirken; bazı kişilerde baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağırısı gibi şikayetler de bulunuyor. Bunlar hafif ve orta dereceli reaksiyonlar olarak tanımlanıyor ve kısa sürede etkisini kaybediyor. Eğer bu semptomlar 2 gün içinde geçmiyorsa bir doktora danışmakta fayda var.

Koronavirüs aşısı şu anda alerjisi olan kişilere tavsiye edilmiyor olsa da önlem alındığında uygulanabilir deniyor.

Sağlık uzmanları, vakalarının soruşturulabilmesi için insanların herhangi bir yan etkiyi bildirmeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıca tek tek vakaların yan etkilerine bakmak yerine daha fazla kişide benzer yan etkilerin görülmesi gerekliliğinin de altı çiziliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme