Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi


24 Şubat 2021 Çarşamba 14:57
ABONE OL
Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi

Ohio State Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, yeni tip koronavirüs için hücrelere bulaşmasını engelleyebilecek küçük protein parçaları içeren ilaç geliştirdi. Ekip, geliştirdiği potansiyel tedavi yöntemini herkes tarafından uygulanabilecek bir sisteme dönüştürmenin yollarını arıyor.

Koronavirüs yayılımını önlemek için sprey çözümü

Ohio State Üniversite’sinde gerçekleşen araştırmada, bir koronavirüs enfeksiyonundan veya aşılamadan kaynaklanan nötralize edici antikorlara çok benzer şekilde, pepditler aracılığıyla başak proteinlerine bağlanarak virüsün ACE2 reseptörlerine entegre olmasını ve hücrelere enfekte hale gelmesini önleyici bir ilaç geliştirdi. Pepditleri virüsün burun boşluğundaki ve akciğerdeki hücreleri enfekte etmesini durduracak bir burun spreyi ta da virüsün sivri proteinini bloke edebilecek diğer ilaçları geliştirmek için kullanılabilir.

Koronavirüsün hayatta kalması için hücreleri enfekte etmesi gerektiğini belirten araştırmacılar, bunu yapmak için ACE2 reseptörüne bağlandığını ve daha sonra kendini kopyalamak için hücrenin içinde çoğalmaya başladığını söyledi. Araştırmacıların başındaki isim olan Amit Sharma, ayrıca temel amaçlarının SARS-CoV-2’nin pepditlere her temas ettiğinde inaktif olması olduğunu bunun nedeni olaraksa virüsün hücreye bağlanmak için zaten kullanması gerek şeye bağlı olmasını gösterdi. Dolayısıyla virüse hücrenin dışından ulaşılması gerektiği de belirtti.

koronavirus-enfektesini-bloke-eden-ilac-gelistirildi

Ekip, laboratuar deneylerinde birkaç peptidi test etti ve adaylardan ikisinin kontrol gruplarına kıyasla enfeksiyonu etkili bir şekilde azalttığını tespit etti. Öte yandan bu peptidler sadece burun spreyleri gibi COVID-19 tedavileri değil, virüsü nötralize edebilen diğer maddeleri geliştirmek için de kullanılabilir. Yöntem olaraksa, aerosol yüzey dezenfektanlarının içine yerleştirilerek virüsü insan vücuduna ulaşmadan etkisiz hale getirmek en mantıklısı gibi duruyor.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Yücooo
Yücooo
1 ay önce

senin başından beri yok harran üniversitesi yok manisa üniversitesi yok cambridge üniversitesi, herkes bişeyler çıkarıyor ortada mal yok, malı görmek istiyor insanlar.

" Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!