Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir


21 Aralık 2020 Pazartesi 00:50
Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir

Koronavirüsün dünyada görülmesinin ilk yılı ardımızda kalırken, virüsün etkileri sürmeye devam ediyor. Kısa süre önce ‘koronavirüs mutasyona uğradı’ haberleri ile sarsılan umutlar yerini alınan tedbirlere bırakmaya başladı.

İlk önce bildirildiği kadarıyla İngiltere’de görülen mutasyona uğramış yeni koronavirüs, başka Avrupa ülkelerinde de tek tek karşımıza çıkıyor. Birleşik Krallık’ta başlayan bu ‘mutasyona uğramış koronavirüs’ ilerleyen süreçte en az beş ülkede daha görüldü ve önlemler alınmaya başlandı. İlk önlemlerden birisi de dünyanın her yerine aktif uçuşlar gerçekleştiren Türk Hava Yolları’ndan geldi.

Koronavirüs mutasyona uğradı, hangi önlemler alınıyor?

Koronavirüs salgınından 2021 yılında acaba aşılar sayesinde kurtulacak mıyız derken, bambaşka bir haber ile yıkıldık. Koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğramasının ardından dünya yine alarm haline geçti. THY, tedbir amaçlı İngiltere ve Hollanda uçuşlarını 48 saatliğine durdurma kararı aldı.

Bunun yanı sıra sadece bu ülkelere değil aynı zamanda, Fransa, İtalya ve Belçika üzerinden yapılacak tüm uçuşların da askıya alındığı duyuruldu. Bunun akabinde İspanya’dan da benzer bir kararın çıkması da bekleniyor. Almanya’da ise henüz mutasyona uğramış virüs görülmemesine rağmen, İngiltere ve Güney Afrika ile seferlerin durdurulduğu açıklandı.

Koronavirüs mutasyona uğradı

Daha COVID-19 için aşı çalışmalarının sürdüğü bir süreç içindeyken, yeni mutasyona uğramış koronavirüs salgını için önlemler hemen alındı. Türkiye Avrupa’dan pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.  Söz konusu mutasyon krizinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Danimarka’dan Hollanda’dan ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs hakkında neler biliyoruz?

Mutasyona uğrayan bu yeni koronavirüsün ilk kez İngiltere’de görüldüğü aktarılıyor. Bilim insanlarının üzerinde çalışmalar yapmaya başladığı bu virüs söylenene göre eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı ancak daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu henüz yok.

Mutasyona uğraşmış yeni virüs İngiltere’nin ardından Hollanda, Danimarka Avustralya, Belçika, Güney Afrika ve İtalya‘da görüldü. Yüzde 70 daha hızlı yayılan virüs için uçuş seferleri durduruldu. İlerleyen günlerde mutasyona uğramış bu virüs hakkında daha detaylı bilgiler elde etmeyi umuyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Planlar tıkırı tıkırına işliyor ohh

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Virüsün yeni adı : b.1.1.7

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

2021 The walking dead

" Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)