Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon


29 Ağustos 2020 Cumartesi 22:01
Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon

Koronavirüs Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, Şubat ayı gibi tüm dünyayı etkisi altına alan son zamanların en büyük salgın hastalığı. Evlerimize aylarca kapanmamıza neden olan ve halen tedavisi olmayan hastalık için bilim insanları harıl harıl koronavirüs aşısı geliştirmek için çabalıyor. İsrail bilim insanları ise aşı öncesi hastalığın seyrini değiştirebilecek radyasyon tedavisi ile karşımıza çıktı.

Radyasyon koronavirüs tedavisi için umut olabilir mi?

İsrail bilim insanları, hastalığın zatürre temelli olmasından hareketle, şimdiye kadar dünyada denenen farklı zatürre tedavilerini taramaya başladı. Bu tarama sonrası ise 1905 ile 1945 yılları arasında, hastalığın tedavisinde düşük dozda radyasyon kullanıldığını fark ettiler.

Bu tedavinin o dönemde 700 hastada denenmesi ve zatürre hastalarında önemli oranda iyileşme görülmesi üzerine, koronavirüs hastalarında da bu tedavi denenmeye başladı. Bu denemeler sonrası ise 5 kişilik koronavirüs hastası iki grubun birine LDRT yani düşük dozlu radyasyon tedavisi uygulandı. Diğer grup ise normal ilaç destekli tedavi gördü.

koronavirüs tedavisi, radyasyon tedavisi, koronavirüs aşısı

Düşük dozda radyasyon tedavisi alan grubun, almayanlara göre yüzde 40 daha az solunum desteği ve yoğun bakım ihtiyacı görüldü. Bu aşama sonrası ise tedaviyi uygulayan Sheba Tıp Merkezi doktorları, denek sayısını 30 kişiye çıkardı. Koronavirüs hastalarına uygulanan bu radyasyon, normal bir kanser hastasına uygulanan radyasyondan 70 ile 100’de biri gibi düşük bir oranda.

Doktorlar bu radyasyon seviyesinin, insan sağlığına toksik bir zarar vermediği görüşünde. Radyasyon tedavisi alan ve nefes almakta zorlanan koronavirüs hastaları üç ila dört gün içinde yeniden eski sağlığına kavuşup nefes alabilir duruma geliyor. Normal koronavirüs tedavisi için ise bu süre 12 gün olarak ortaya çıkıyor.

Henüz deneme aşamasında olsa da, düşük dozlu radyasyon tedavisinin, koronavirüs aşısı bulunana kadar daha hızlı bir iyileşmenin önünü açabileceği düşünülüyor. Peki sizce bu tedavi koronavirüs tedavisi için bir umut olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  tv incelemesinde en önemli şey kanal geçiş hızı, kaçırmadıysam hiç değinmemişsiniz

" Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 2. 2 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 4. 4 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 5. 5 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 6. 6 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 7. 7 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 8. 8 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 9. 9 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 10. 10 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!