Okunma

Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu?


16 Temmuz 2014 Çarşamba 10:00
Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu?

Korsan film indirmenin sinema sektörüne zararıyla ilgili Koleman Strumpf tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmanın sonuçları, korsan kullanım tartışmalarına yepyeni bir boyut kazandıracak nitelikte. Yedi yıllık bir zaman aralığı içerisinde gösterime giren 150’nin üzerinde hit filmi incelemeye alan Strumpf, bu araştırmada iki temel veriyi baz aldı.

İlki, yasadışı izleme için en sık kullanılan yöntem olan BitTorrent tracker’larındaki indirme verileri, ikincisi ise yapım şirketlerinin sinema gösterimlerinden elde ettikleri geliri belgeleyen Hollywood Stock Exchange verileriydi. Sonuç ise şaşırtıcı.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/korsa1361444510.jpg

Korsanın etkisi yüzde 1’in altında

Ekonomist Koleman Strumpf, yaptığı araştırmanın sonuçlarını şöyle özetliyor: “Deney ve gözleme dayalı araştırmamın sonuçlarına göre, filmlerin dosya paylaşımı ile temin edilmesinin sinema gösterimlerinin gelirine kayda değer bir etkisi bulunmuyor.”

Araştırmaya göre dosya paylaşımları, yedi yıl boyunca box office’i toplamda 200 milyon dolar civarında etkilemiş durumda. Bu ise filmlerin yaptığı toplam hasılatın yüzde 0,3′üne denk geliyor. Hollywood’un aynı zaman aralığında MPAA’nın korsan karşıtı çalışmaları için harcadığı bütçenin 500 milyon dolara yakın olduğu düşünülürse, bu konuda yapılan yatırımların tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir.

:: Konuyla ilgili yorumlarınızı paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Neden korsan cunku seviyoruz bizdeki film izleme cilgin boyutta arsivcilik var nereye kadar dvd arivlicen akilli telefon faktorude var sagolsun android

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Korsan korsandır haramda haramdır. Bunlar tamamen yanıltıcı bilgiler. Ne zamanki film şirketleri tv gibi online olarak reklam alıp bu işe onay verirler, o zamana kadar devam eder gibi gözüküyor bu dert.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  adam akıllıca bir laf etmiş, korsanı engellersen insanlar gidip o ürünü satın almazlar, izlemezler olur biter, tv de çıkana kadar beklerler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  300 milyonla orijinal film alıp bedava dağıtsalar daha çok katkısı olurmuş.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fakirlik olmasa korsanlık olmazdı mecburum korsan olmaya

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Korsan filmleri seviyorum.
  En sevdiğim korsan film: Karayip Korsanları. 🙂

 7. Karargaht dedi ki:

  Yönlendirme var ama artık günah bizden gitti

 8. SDN Okuru dedi ki:

  150’nin üzerinde hit filmi dikkate almış araştırma yaparken. Gişede başarı sağlayan filmler zaten korsandan etkilenmez ki. Asıl zararı küçük bütçeli bağımsız filmler görüyor. Sinema dünyasını hollywood olarak algılamamak lazım.

 9. 7.42 dedi ki:

  300 milyon doları çöpe atmışlar.

 10. El Padrino dedi ki:

  Korsana devam abi

  Ne yapayim seviyorum korsanı

 11. SDN Okuru dedi ki:

  korsan olmasa sanki korsan izleyen sinemeyamı ***** hiç gitmeyen kesim zaten gitmez..mantıklı araştırma

 12. Karargaht dedi ki:

  Korsana devam mı o zaman

 13. honline dedi ki:

  Hayatında sinemaya gitmeyen birinin korsan izlemesi yada izlettirilmemesi arasında hiçbir fark yoktur , o yüzden korsanla mücadele edilirken bunu göz önünde bulundurmak lazım, bence araştırma doğru

" Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsan, Sektöre Zarar Vermiyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "