Okunma

Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak!


20 Mart 2014 Perşembe 12:00
Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak!

Kırılmış, korsan yazılım kullanmak yasadışı bir işlem yapmanın ötesinde sistemi tehlikeye atmak anlamına da geliyor. Bu tür programların içinde gelen zararlı yazılımlar, yüklendiği sistemlerde büyük hasarlara ve veri kayıplarına neden olabiliyor. Kuşkusuz, bu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmanın da bir maliyeti var.

500 milyar dolar!

IDC ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği ve Microsoft‘un yayımladığı bir araştırma raporu, korsan yazılımların içinde gelen kötü yazılımların neden olduğu hasarları telafi etmenin maliyetinin 500 milyar doları bulacağını ortaya çıkardı.

1.2 milyar saat!

2014 yılı tahminlerine yönelik araştırmada ortaya çıkarılan bu rakam sadece dünya çapındaki ticari işletmeleri kapsıyor. Ayrıca, dünya çapında ev kullanıcıları da aynı problemleri çözmek için 25 milyar dolar harcayacak. Korsan yazılımların içinde gelen zararlı yazılımlar sadece maddi yıkım yaratmıyor. Araştırmada iş gücü ve zaman kaybı da ele alınmış. Buna göre, dünya çapında kullanıcılar 1.2 milyar saati kötü yazılımları temizlemeye ayıracak.

:: Korsan yazılımların yarattığı zararın büyüklüğü size şaşırttı mı?

yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa paraya bak kardeşim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  istese korsanı engeller korsan reklamdır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  linux candır 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Etiketteki “cracak” ne abi 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ucuzlatsınlar o zaman 2014 teyiz allah aşkına artık herkes yazılımcı .kimse offie programlarına 100 $ vermez

 6. Rüstembey dedi ki:

  "tazıya tut,tavşana kaç"politikalarından vazgeçsin o zaman…millete "korsan"kullandırıp ağzını sulandırma bedeli o para….

" Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsan Yazılımların Faturası Ağır Olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "