Okunma

Korsanın Zararı Ne Kadar?


12 Haziran 2009 Cuma 12:35
Korsanın Zararı Ne Kadar?

Çeşitli görüşmeler için İstanbul’a gelen BSA Dünya Başkanı ve CEO’su Robert Holleyman, korsan yazılımın Türkiye ve dünya ekonomisine olan etkisiyle ilgili çarpıcı rakamlar verdi. Kısa bir süre önce dünya çapında gerçekleştirilen 2008 yılı IDC Korsan Araştırması verilerini değerlendiren Holleyman, korsan yazılım kullanım oranının dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yüzde 41’e ulaştığına dikkat çekti. Holleyman, bu artışın ekonomiye maliyetinin ise 53 milyar doların üzerinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’de korsan yazılım kullanımının 1 puan azalarak yüzde 64’e gerilemesine rağmen ekonomiye olan etkisinin katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken BSA Dünya Başkanı ve CEO’su Robert Holleyman, konuyla ilgili olarak şu yorumları paylaştı;

IDC’nin yaptığı araştırmalar Türkiye’de korsan yazılım kullanımında önümüzdeki 4 yılda gerçekleştirilecek %10’luk bir düşüşün, ülkeye 80 milyon USD tutarında vergi geliri, milli gelire 600 milyon USD tutarında ek katkı ve 1900 kişilik ek bir istihdam olarak geri döneceğini göstermektedir. PC pazarında yaşanan hızlı artış ve IT sektöründeki gelişmeler ışığında Türkiye BSA için büyük önem taşıyan 9 ülke arasında bulunmaktadır. Aynı şekilde gelişmekte olan ülkelerde de PC pazarı hızla büyümektedir. Bu ülkeler global PC pazarının yüzde 45’ini oluştururken, tam tersi bir şekilde bu ekonomiler PC yazılım pazarının ancak yüzde 20’sinden azını oluşturmaktadır.

:: Korsan yazılımın zararı sizce ne kadar?

Bilgi için: BSA
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Korsanın Zararı Ne Kadar?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzel yazı

  2. SDN Okuru dedi ki:

    iyi

  3. SDN Okuru dedi ki:

    IDC ninde BSA nında gözü çıksın adam gibi fiyatla satsınlarda kimse korsana yönelmesin, Dubaide satılan bir yazılım veya oyunun aynısı ülkemizde çok daha pahalıya satılıyor sanki Dubaiden zengin memleketiz.

" Korsanın Zararı Ne Kadar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsanın Zararı Ne Kadar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsanın Zararı Ne Kadar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "