Okunma

Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor


12 Ekim 2016 Çarşamba 08:10
Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor

İnternet kullanımının en can sıkıcı yanlarından biri, operatörün veya hizmet sağlayıcının kullanıcıya tahsis ettiği kota ve bu kotanın bitmesi. Adil kullanım veya veri paketi adı altında uygulanan internet kotası yöntemi, özellikle günümüzde internet hızının artması ve yüksek veri akışı gerektiren uygulamalar karşısında oldukça yetersiz kalmaya başladı. Herkesin cep telefonunda bulunan 2’den fazla mesajlaşma uygulaması, paylaşılan videolar, görsel içeriklerin bulut hizmetlere kaydedilmesi, neredeyse hiçbir şey yapmadan internet kotasının bitmesini sağlayabiliyor.

Whatsapp, selfy kullanıcıları için ücretsiz

İnternet kotası hakkında, altyapı eksikliğinden doğan bir takım zafiyetlerin giderilmesi amacı ile oldukça mantıklı argümanlar ileri sürülebilir. Ancak Facebook’ta şöyle bir dolaşmanın bile yüzlerce megabayt veri harcadığı günümüz dijital multi medya dünyasında kullanıcılar, hiçbir kota ile memnun olamazlar. Operatörler ve hizmet sağlayıcılar da bunun farkında.

16-10/12/kota-harcamasi-icin-mantikli-cozumler-sunuluyor-2.jpg

Bu farkındalık en sonunda her iki tarafı da kısmen memnun edecek çözümlerin yolunu açıyor. Bu çözümlerin başında, kullanıcıların en çok değer verdikleri ve işlevselliği yüksek uygulama ve hizmetlerin harcadıkları veriyi, kotaya dahil etmemek var. Bu yöntem, yurtdışında yaygınlıkla uygulanıyor. Ülkemizde de benzer uygulamalar var. En son örnek ise, dünyanın en çok kullanılan anında mesajlaşma ve dosya paylaşım uygulaması Whatsapp için geldi.

Türk Telekom tarafından Eylül ayında 25 yaş ve altındaki gençlerin kullanımına sunulan Selfy ile gençler hem yurtiçinde hem de yurtdışında Whatsapp üzerinden ücretsiz mesajlaşabilecek.

Gençlerin kendi kurallarını kendilerinin koyduğu yeni gençlik dünyası Selfy’nin Whatsapp kampanyasından faydalanmak isteyen Selfy’liler, WHATSAPP yazarak 4545’e kısa mesaj gönderip ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla kampanyaya kayıt olabilecekler.

Faturasız Selfy’liler, otuz günde bir tek seferde 25 TL ve üzeri yükleme yaparak kampanyadan yararlanabilecek. Faturalı Selfy’lilerin ise bu kampanyadan faydalanabilmeleri için 1GB ve üzeri internet içeren her şey dahil bir tarifeye kayıtlı olması gerekiyor. Selfy’liler böylece birbirlerine ücretsiz olarak Whatsapp üzerinden video, fotoğraf ve sesli mesaj gönderebilecek ve bu gönderileri internet paketlerindeki kotalarını etkilemeyecek.

16-10/12/kota-harcamasi-icin-mantikli-cozumler-sunuluyor-3.jpg

Yurtdışında da ücretsiz

Selfy’liler Whatsapp kampanyası kapsamında yurtdışında da 50MB’a kadar ücretsiz mesajlaşabilecek. Selfy’lilerin ücretsiz mesajlaşabileceği ülkeler ise şöyle: ABD, Andora, Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Belarus, Bosna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kuveyt, KKTC, Litvanya, Lichtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldovya, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Vatikan, Yunanistan.

Kaynak: TechInside
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1 çözüm mü var? Tek çare Selfy mi??

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aramalar dahilse aslında yurtdışı ziyaretlerinde aile'yi aradığımızda dakikası 260KB'tan iyi iş görür. Oralarda Wi-fi aramak zorunda kalmayız. Skype'ıda eklerlerse süper olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Neyse ki ben PC'de Adil(!) Kullanım Kotasını Bypass edebiliyorum, MTU ile Bypass etmiyorum zaten artık MTU işe yaramıyor. Ama çok basit bir yöntem ile internetin kotası dolmasına rağmen internetimi son hız kullanabiliyorum. Zaten bu devirde Adil(!) Kullanım Kotası çok saçma!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İçimden saydırıyorum artık

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu türk tekom belasından biri bizi kurtarsın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Whatsapp sanki bana milyonlarca mb veri harciyor. youtubeyi yapsınlar yada twitter instagram en yoğun whatsapp kullanan kişi bile aylık 500 mb harcamıyordur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evet , zaten whatsapp da 75 gb harcıyordu iyi oldu onu kotaya dahil etmediğiniz. Yaşasın ttnet.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Telefondan kota kullanımını azaltmak için opera max adlı programı öneriyorum verileri sıkıştırarak size iletiyor yanlız bazı uygulamalarda bunu uygulayabiliyor youtube,instagram gibi

" Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kota harcaması için mantıklı çözümler sunuluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "