‘İngiliz varyantı’ yeni araştırma ile aklandı


13 Nisan 2021 Salı 15:14
ABONE OL
‘İngiliz varyantı’ yeni araştırma ile aklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaparak kamuoyunun merak ettiği soruları cevaplamıştı. Ülkemizdeki Koronavirüs vakaları ile ilgili son durumu açıklayan Bakan, yeni vakaların yüzde 85’inin İngiliz varyantı olduğunu söyledi.

Koca’nın açıklamalarından kısa bir süre sonra The Lancet Infectious Diseases adlı tıp dergisi İngiliz mutasyonlu Koronavirüs hakkında dikkat çekici bir makale yayımladı. B.1.1.7. kod isimli mutasyona uğramış Kovid-19 virüsü hakkında herkesin yanlış bildiği birtakım gerçekler ortaya çıktı.

İngiliz mutasyonlu Koronavirüs hakkında yanlış bilinen çarpıcı gerçek

Londralı araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışmada toplam 496 hasta incelemeye alındı. Bu bağlamda İngiliz mutasyonu Koronavirüs yeni araştırmalara göre pandemik virüsün bulaşıcılığının artmasıyla ya da hastaneye yatma olasılığı ile bağlantılı değil. Dolayısıyla hastalık, ölüm ya da diğer klinik sonuçlar iki varyantta da farklılık göstermiyor.

Koronavirüs

The Lancet Infectious Diseases dergisi yapılan araştırmayı şu cümleler ile yorumluyor:

B.1.1.7’nin bulaşabilirliğinin arttığına dair ortaya çıkan kanıtlar mevcut. Ancak verilerimize göre B.1.1.7 varyantı ile mutasyonsuz varyant arasında büyük farklar yok. İngiliz mutasyonuyla ciddi hastalık riski arasında bir ilişki tespit edemedik.

Covid-19

Kan grubu ile Kovid-19 arasındaki bağ iddiaları

Pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemlerde A türü kan grubuna sahip kişilerin Koronavirüse daha duyarlı olduğu; 0 tipi kan grubuna sahip bireylerin ise daha az risk taşıdığı ileri sürülmüştü. Geçen hafta Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi‘nin yayımladığı rapor Koronavirüs ile kan grubu arasında somut bir bağlantı olup olmadığı sorusuna yanıt getirdi.

Üç eyaleti kapsayan araştırmada 108 bin hasta incelendi. Buna göre kan türlerinin Kovid-19’a duyarlılık konusunda bir ciddiyet yaratmadığı ortaya çıktı. Ancak uzmanlar cinsiyet, yaş ve etnik köken gibi unsurların hastalığa duyarlılığı arttırabileceğini söyledi.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

hiç inandırıcı değil fark olmasaydı yeni varyant olarak sınıflandırılmazdı

" ‘İngiliz varyantı’ yeni araştırma ile aklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘İngiliz varyantı’ yeni araştırma ile aklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘İngiliz varyantı’ yeni araştırma ile aklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması