Mars için önemli engel!


25 Eylül 2017 Pazartesi 06:30
Mars için önemli engel!

NASA tarafından gelecek 15-20 yıl içerisinde Mars gezegenine astronot yollanmak istense de bilim insanları kozmik ışınların büyük bir engel teşkil edeceği görüşünde. Peki, Fantastik Dörtlü ekibine sadece çizgi romanlarda olağanüstü güçler veren bu ışınlar gerçek astronotlar için neden tehlikeli?

Kozmik ışınlar Kızıl Gezegen serüvenini tehdit ediyor!

SpaceX kurucusu Elon Musk, mümkün olan en kısa sürede 1 milyon kişiden oluşacak Marslı kolonisinin uçuş masraflarını düşürmek için çalışmalar yürütüyor. Öte yandan bilim insanlarının araştırmasına göre, Mars’a gitmek radyasyon dolayısıyla çok tehlikeli olabilir. Farelerin radyasyona maruz kalması üzerine yapılan çalışma, aynı etkinin insanlar üzerinde de ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor.

Kozmik ışınlar patlayan yıldızlardan, kara deliklerden ve uzaydaki diğer güçlü kaynaklardan püskürtülmüş yüksek enerjili atomik ve atom altı parçacıklar olarak tanımlanıyor. Bu ışınlar DNA’ya zarar verecek, kanser riskini artıracak, görmeyi engelleyecek katarakt oluşturacak ve sinir sistemi hasarına neden olacak etkilere sahip. Dünya atmosferi bu zararlı ışınları ciddi anlamda absorbe edebilirken, astronotlar bu zararlı radyasyona daha çok maruz kalıyor.

17-09/25/mars-kozmik-isin-tehlike-sdn-02.jpg

Milyarlarca yıl önce manyetik alanını da kaybeden Kızıl Gezegen Mars ise, kozmik ışınların ilk Mars kaşiflerini yüksek radyasyona maruz bırakması için tam bir av sahası olabilecek nitelikte.

Nevada Üniversitesi sağlık araştırmacıları Frank Cucimotta ve Eliedonna Cacao, önceki araştırmaları da baz alarak derin uzayda kanser riskinin önceki tahminlere göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya koymuş durumda. Bunun sebebi ise kozmik ışından etkilenen hücrenin değişimi kendiliğinden sürdürememesi ve yakınındaki sağlıklı hücrelerin de kansere dönüşmesini tetikleyebilecek diğer hücrelere kimyasal sinyaller verebilmesi ihtimali. Araştırmacılar bu anlamda, farelerin ve insanların kanser oranın farklı olmasına rağmen Mars keşfinin başlamadan bitmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu arada uzay radyasyonunu aşmak için çeşitli girişimler olduğunu da not olarak düşelim.

:: Mars’a gitmekle ilgili çalışmalar konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Kızıl Gezegen bir gün kolonileşebilecek mi?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mars için önemli engel!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Once dunyayi daha yasanabilir bir memeleket yapmak gerek.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ne gerek var yani

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  dünyayı yaşanamaz hale getirin ondan sonra başka gezegenlerde koloni kurmaya çalışın oda güzel bir olay 😀

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayal etmekle alakası yok. Bu işler imkan meselesi veya rekabetin getirisidir. Amerika rusya rekabet için uzay çalışmaları yapıyor, çin hammadde üreticisi olduğu ve ucuz işgücünden dolayı yapıyor. Kimse durup dururken marsa gidelim demez, film izlemeyi bırak artık

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  mükemmel olaylar o kadar isterdimki gidebilmek oralarda o keşiflerde bulunabilmek.. ancak bizimkiler hayal bile edilemez malesef

" Mars için önemli engel! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars için önemli engel! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars için önemli engel! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!