Kredi kartı kullanımı turizme yaradı!


16 Nisan 2019 Salı 12:18
Kredi kartı kullanımı turizme yaradı!

Nisan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) mart ayına dair verilerini açıkladı. Her ay açıklanan verilerin mart ayağında neler dikkat çekiyor? 2019 yılı mart ayı verilerine göre, ülkemizde 66,7 milyon adet kredi kartı ve 151,5 milyon adet banka kartı bulunuyor.

Kredi kartı kullanımı artıyor!

Kullanıcılar mart ayında toplamda 78,3 milyar TL’lik ödeme yaptılar. Bunların 68,3 milyar TL’si kredi kartı ile yapılırken, yalnızca 10 milyar TL’si banka kartı ile yapıldı. Bu aşamada büyüme oranlarına bakmak gerekiyor. Banka kartı ile ödemeler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında arttı. Kredi kartı ödemeler ise yüzde 20 oranında yükseldi. Toplamda kartlı ödemelerin büyümesi yüzde 22 civarında oldu.

BKM’nin mart raporunda yılın ilk üç ayına dair veriler de yer alıyor. Bu verilere göre yılın ilk çeyreğinde yabancı kartlarla ülkemizde 11 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Bu verilere baktığımızda turizme yabanı turistin desteğini net bir şekilde görebiliyoruz. 018 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında yabancı kartlarla yapılan ödeme tutarında en fazla artış yüzde 135 ile seyahat acenteleri sektöründe gerçekleşti.

Peki bu yabancı kartlar hangi alanlarda kullanıldı. Ona da bir bakmak gerekiyor. Yüzde 135 ile liderlik seyahat acentelerinde. Elektronik eşyalarda yüzde 120, sağlık sektöründe ise yüzde 953lik bir kullanım söz konusu.

Turizmde yaz dönemi tatil planlamalarının yapıldığı bu dönemde seyahat acenteleri ve hava yolları sektörlerinde görülen artışlar, yabancıların geçen yıla göre çok daha fazla rezervasyon yaptırdığına işaret ediyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kredi kartı kullanımı turizme yaradı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kredi kartı kullanımı artıyor ama aynı zamanda, kredi kartı borçları da artıyor.

" Kredi kartı kullanımı turizme yaradı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kredi kartı kullanımı turizme yaradı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kredi kartı kullanımı turizme yaradı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi