Okunma

Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği


26 Şubat 2014 Çarşamba 13:30
Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği

Çalınalan, kaybolan, ele geçirilen kredi kartları şirketleri yeni güvelik arayışları geliştirmeye zorluyor. Dünyanın önde gelen kredi kartı şirketlerinden Mastercard, mobil teknoloji şirketi Syniverse ile birlikte gerçekleştirdiği yeni bir teknolojiyi dün duyurdu. Yeni güvenlik sistemi, kredi kartlarının akıllı telefonların coğrafi konum bilgilerine göre çalışmasına dayanıyor.

Farklı bölgelerde işlemler reddediliyor

Geliştirilen sistem, özellikle yurtdışı seyahatlerine sık çıkan kullanıcılar için etkili önlemler ve kolaylıklar içeriyor. Bu sisteme sahip kredi kartları, eşleştirildiği akıllı telefonun yakın bir alanında olmadıkça çalışmıyor. Örneğin, Meksika‘da seyahat eden birinin kartı Kanada‘da kullanılmaya çalışıldığında işlem reddediliyor.

Yurdışında kredi kartı kullanımı

Mastercard‘ın akıllı telefon coğrafi konum bilgilerine dayanan bu sistemi, güvenlik önleminin yanısıra bir de kolaylık getiriyor. Bankalarından uluslararası dolaşım özelliğini aktif ettirmeyen birçok kullanıcı yurtdışına çıktıklarında kredi kartlarını kullanamıyor. Bu yeni sistemde ise, kullanıcılar yurtdışına çıkarken akıllı telefonlarını da yanlarına götürmeleri durumunda bu türden sorunların önüne geçilebiliyor.

Mobil internet maliyetlerine çözüm

Mastercard, yeni sistemi için gereken yurtdışı mobil internet bağlantısı maliyetlerine de bir çözüm bulmuş. Şirket, kullanıcıların sürpriz tarifeler ile karşılaşmasını engellemek için ön ödemeli veri paketleri sunuyor.Bu paketler sayesinde sistemin ihtiyaç duyduğu GPS verileri kesintisiz alınabiliyor.

:: Mastercard’ın yeni güvenlik sistemini akıllıca buldunuz mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hem tel hem kredi kartı çalınırsa :/

  2. SDN Okuru dedi ki:

    süper bir haber bence

" Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kredi Kartına Akıllı Telefon Desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "