Okunma

Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor!


06 Kasım 2018 Salı 13:00
Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor!

Yayınlanan yeni bir makalede kripto para madenciliği için harcanan enerji, gerçek madencilikten çok daha yüksek olduğu iddia edildi. İşte makalenin detayları.

Kripto para madenciliği Danimarka’dan çok enerji harcıyor!

Son yıllara damgasını vuran kripto para madenciliği, yapılan son araştırmalara göre çevreye ciddi oranda olumsuz etki yapabiliyor.

Kısaca kripto para madenciliğinden bahsetmek gerekirse; blok zinciriyle oluşturulmuş kripto para birimleri, temelde doğrulanmış işlemleri izleyen dijital bir defter. Kripto para madenciliğinde ise bu zincire yeni bir blok ekleniyor ve yeni paralar kazanılıyor. Sanal ortamda yapılan bu karmaşık ve zor işlemler içinse elbette çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor.

İşte bu büyük enerjide tamda bu noktada ortaya çıkıyor. Her geçen gün kripto para için çok daha büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuluyor ve yapılan açıklamalara göre bir çok ülkeden daha fazla enerji tüketen tamamen yeni bir sanayi doğuyor.

Öyle ki araştırmacı Max Krause verdiği bir demeçte, 2018 yılında Bitcoin‘nin Danimarka’dan daha fazla enerji tüketeceğini iddia ediyor. 2015 yılında 31.4 milyar kW/h enerji tüketen Danimarka’ya karşılık, 2018 yılında 1 Temmuz tarihine kadar Bitcoin madenciliğinde yaklaşık 30.1 milyar kW/h enerji tüketilmiş.

Üstelik bu enerjinin sadece kripto para üretimini kapsadığını, soğutma vb. diğer enerji ihtiyaçlarının hesaba katılmadığı söyleniyor.

Sözlerine kripto para madenciliğine dair olumsuz bir algı yaratma amacının olmadığıyla devam eden Krause, sadece insanların bu konuda bilinçlenmelerini istediğini söylüyor. Alınabilecek önemlerle ve iyileştirmelerle de uzun vadede bu etkinin azaltılabileceğini savunuyor.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor!”

  1. Anonim dedi ki:

    ne kadar gerizekali bitcoing bütün ülkelerin Sorunu olcak aha buraya yaziyorum demedi demeyin bunun yüzünden cok Kötü problemler olucak ülkeler arasinda.

  2. Anonim dedi ki:

    Yapmayın

" Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kripto para gerçek madencilikten çok enerji harcıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "