Okunma

Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi!


13 Mart 2018 Salı 14:00
Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi!

Mac bilgisayarlar için popüler takvim uygulaması olan Calendar 2, kullanıcıların cihazlarında ücretsiz olarak kullanılabiliyordu. Ancak ücretsiz olması için arka planda kripto para madenciliği yapan uygulama, şimdilik App Store’dan kalktı. Yeni versiyonda ise bu özelliğin olmayacağı açıklandı.

Kripto para madenciliği yapan uygulama, ücretsiz kullanılabiliyordu

Calendar 2 adlı uygulamanın geliştiricisi Qbix, kripto para birimi olan Monero’yu çıkarmak için kullanıcılarını kullanıyordu. Tek seferlik 18 dolar veya aylık bir dolarlık bir abonelik ücreti olan uygulama, kripto para madenciliğine izin verildiği takdirde, temel işlevsellik ile ücretsiz kullanılabiliyordu.

Calendar 2 üyelik seçenekleri

Calendar 2 üyelik seçenekleri

Apple, konu hakkında henüz bir yorumda bulunmadı. Ancak Qbix, uygulamanın süresiz olarak çalıştığını ve geliştiricilerinin öngördüğü gücün yüzde 20’sinden fazlasını tükettiğini kabul etti.

Qbix’in madencilikle ilgili endişeleri ve aldığı olumsuz geribildirimler, bir sonraki versiyonda Qbix’in bu seçeneği kaldırmasına neden oldu.

Uygulamanın içinden madenciyi kaldırma kararı verdik

Qbix kurucusu Gregory Magarshak’ın Ars Technica’ya yaptığı açıklama şöyle:

Biz, uygulamanın içinden madenciyi kaldırma kararı verdik. Bir sonraki sürüm, madencilik yoluyla ücretsiz özellikler elde etme seçeneğini kaldıracak. Bu üç neden ise buna karar vermemizde etkili oldu:

1) Madencilik kütüphanesini bize veren şirket, kaynak kodunu açıklamadı ve CPU sorununu kökten çözmek çok zaman alacak.

2) Firmamız, insanların izni olmadan kripto para birimi üretiyor gibi göründü. Bu, tüm ahlakımıza ve vizyonumuza karşı gelen bir durum.

3) Bu, daha önce hiç görmediğimiz küresel ölçekte elektrik tüketimine yol açabilecek tehlikeli bir teşvik. Bu benim kişisel duygum. Bu teşvik durumuna girmek istemiyoruz. Umarım sonuç olarak madenciyi çıkarmamız, diğer uygulamalar için de bir çeşit emsal teşkil eder.

Qbix, uygulamasının arka planda para biriktireceğini açıkça belirtirken, bunun geliştiriciler arasında yeni bir trendin başlangıcı olabileceğini öğrenmekten rahatsızlık duyuyor. Birçok kullanıcı, sisteme ne için kaydolacağından haberdar olmayabilir. Bundan dolayı da bilgisayar performansı ve pil ömrü de ciddi anlamda etkilenebilir.

Uygulamanın şu an neden kaldırıldığı ise tam olarak belli değil. Politikalarını ihlal ettiği için Apple, uygulamayı marketten kaldırmış olabilir.

Ayrıca Qbix, bununla gündeme gelmek istemeyip, yeni versiyonla markete geri dönmek istediği için uygulamayı marketten çekmiş olabilir. Yeni bilgiler geldikçe sizi de bilgilendirmeye devam edeceğiz.

:: Siz olsanız, bilgisayarınızın kripto para madenciliği için kullanılmasına izin verir miydiniz?
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi!”

  1. Kerim dedi ki:

    Pillerini cok yemiyorsa sorun yok. Ama bu tur seyler pili cok yerler.

    1. ahmat dedi ki:

      uzman konuşmuş

" Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin madenciliği yapan uygulamaya Apple darbesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "