Kripto para resmen tanındı, MASAK’a tabi oldu!


01 Mayıs 2021 Cumartesi 00:55
ABONE OL
Kripto para resmen tanındı, MASAK’a tabi oldu!

Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto para piyasası herkesin ilgi odağında. Son haftalarda Thodex ile patlak veren ve ardı arkası kesilmeyen dolandırıcılık vakaları da gündemden düşmüyor. Ülkemizde kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemeler yapılacağı uzun süredir biliniyordu. Geçtiğimiz hafta, Bitcoin vb. kripto paraların ödeme işlemlerinde kullanılması yasaklanmıştı.

Bugün yayımlanan yeni bir karar ile, kripto paralar resmî olarak tanındı. Artık kripto para borsaları Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) tabi olacak.

Kripto para borsalarına kara para takibi yapılacak

Resmi Gazete’de, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. Yönetmelik, suç gelirlerinin aklanması ve terör finansmanının önlenmesi amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren kurum/kuruluşlara sorumluluklar veriyor. Yükümlülükler, yükümlülüklere uyumun denetimi, gümrük idaresine açıklama yapılması ve diğer tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

kripto para masak

Resmî Gazete’de yayımlanan kripto para kararı

Yayımlanan yeni karar, bu kanuna “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” ifadesini ekledi. Böylelikle kanun kapsamına kripto para borsaları da eklenirken, aynı zamanda Türkiye resmî olarak kripto paraları tanıdı. Bu alanda faaliyet gösteren borsaları “kripto varlık hizmet sağlayıcı” olarak nitelendirdi. Artık kripto paralar ile kara para aklamanın önüne geçmek yasal olarak mümkün hale gelmiş oldu.

Kripto hizmet sağlayıcıları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bir finansal istihbarat birimi olan MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tabi olacak. MASAK; para aklama suçunu önlenmek, bunun hakkında araştırma yapmak, önlemler geliştirmek ve toplanan bilgileri işleyerek gerekli makamlara sunmak amacıyla kuruldu. Faaliyet alanına kripto hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri de girdi.

Düzenlemeler yakında tamamlanacak

Kripto paralarla ilgili çalışmalara ilişkin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem geçen hafta açıklama yaptı. Düzenlemelerin kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Ertem, Merkez Bankası başta olmak üzere ilgili kurumların çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Cemil Ertem düzenlemenin reform programında olduğunu vurgularken şöyle konuştu:

Türkiye, küresel tarafı da takip ederek kendi ekonomi sistemine de uygun, onunla barışık piyasa düzenlemesi yapacaktır. Bu konuda hem vatandaşlarımızın tasarruflarını doğru değerlendirmesi açısından hem de haksız kazanç elde eden yapıların oluşmaması açısından çok hızlı düzenlemeler yapılması gerektiği kanaatindeyim ve bu da en kısa zamanda yapılacak.”
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Ekstra vergi için yol yapmıyorlarsa ben hiç birşey bilmiyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Dünyanın her yerinde her kazançtan (üstisnalar hariç) vergi alınırken sanki bizim ülkemizde çok yüksek vergiler varmış gibi bir algı var. Yıllarca fransada yaşadım kazancıma ek olarak yaşadığım için yaşam vergisi de ödedim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Çok zekisin. Her yerde söyleme.

cwcw
cwcw
11 gün önce

bir şey tanındığı yok sadece vergilendirme için takibe geçilmiş

" Kripto para resmen tanındı, MASAK’a tabi oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kripto para resmen tanındı, MASAK’a tabi oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kripto para resmen tanındı, MASAK’a tabi oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!