Okunma

Kriptolu Akıllı Telefon Furyası Sürüyor!


06 Mart 2014 Perşembe 07:00
Kriptolu Akıllı Telefon Furyası Sürüyor!

Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğine yönelik kaygılar her geçen gün artıyor. Bu nedenle son dönemde yüksek güvenlikli ve kriptolu telefonlar revaçta. Art arda yeni modellerin gün yüzüne çıktığı pazarda boy gösterecek son cihaz FreedomPop şirketine ait.

128 bit ile şifrelenen görüşmeler

Kod adını eski NSA analisti Edward Snowden’dan alan yeni cihaz “Snowden Phone” olarak adlandırılıyor. Ticari ismi Private Phone olan cihazın 128 bit şifreleme ile tüm ses ve metin çağrılarını yüksek koruma altında tutabildiği belirtiliyor.

Anonim web tarama için VPN

Ayrıca, cihazın anonim web tarama için VPN özelliği de bulunuyor. Samsung‘un neredeyse 3 yaşındaki cihazı Galaxy S2‘nin donanımına sahip Private Phone’un yüksek performanslı birincil telefon değil, güvenlik amaçlı ikincil telefon olarak kullanılması ön görülüyor.

Yüksek güvenlikli cihaz furyası

Son dönemde tanıtılan ve yüksek güvenliğe odaklanan cihazların açılışını MWC 2014‘te görücüye çıkan BlackPhone yapmıştı. Bu cihazın ardından, hava araçları üreticisi Boeing firması da geçtiğimiz günlerde kendi kriptolu telefonu Boeing Black’i tanıtmıştı. BlackPhone ile ilgili ayrıntılı bilgi için buradaki haberimizi Boeing Black için ise buradaki haberimizi okuyabilirsiniz.

:: Kişisel verilerinizin ve görüşmelerinizin gizililiği ile ilgili kaygılarınız var mı?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kriptolu Akıllı Telefon Furyası Sürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kriptolu Akıllı Telefon Furyası Sürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kriptolu Akıllı Telefon Furyası Sürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "