Okunma

Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor!


20 Ekim 2018 Cumartesi 22:00
Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor!

İndirme rekorları kıran, popüler video oynatıcısı VLC bu sefer açığı ile gündeme geldi. Kritik VLC Player açığı nedeniyle bilgisayarınız hackerların kontrolüne geçebilir.

VLC Player açığı nedeniyle hacklenebilirsiniz!

Geniş video formatı desteği ve kolay kullanımı ile oldukça popüler bir video oynatıcısı olan VLC Player‘da kritik bir güvenlik açığı tespit edildi.

vlc player açığı sdn 2

VLC başta olmak üzere birçok video oynatıcısı tarafından kullanılan LIVE555 medya kütüphanesinde tespit edilen açık, kullanıcıları adeta çaresiz bırakıyor.

Güvenlik araştırmacısı Lilith Wyatt tarafından tespit edilen bu açık, kullanıcıya gönderilen basit bir HTTP isteği ile tetiklenerek hackerların uzaktan komut çalıştırmasına olanak sağlayabiliyor.

Oldukça kritik olan bu açık, güvenlik araştırmacısının şirkete bildirmesinin ardından yaklaşık 1 haftada yamalandı.

Eğer VLC Player kullanıyorsanız, programın güncelliğini kontrol etmenizde fayda var.

Şu ana kadar yayınlanmış bütün sürümleri etkilediği düşünülen bu açıktan etkilenmemek, 19 Ekim’de yayınlanan sürümü kurabilirsiniz.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor!”

  1. Ftech69722 dedi ki:

    Windows media player forever…

    1. Anonim dedi ki:

      ne kullanıyorsan bizede ver

" Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kritik VLC Player açığı, kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "