Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün!


01 Nisan 2020 Çarşamba 16:49
Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün!

Corona virüs, alışkanlıklarımızı neredeyse baştan aşağı değiştiriyor. Kurumsal şirketler de buna dahil. Son olarak, bir giyim markası da market ürünleri satmaya başladı. Konuyla ilgili TechInside.com‘da Berkun Meral de bir değerlendirme yazısı yazdı.

İşte o yazı:

Corona virüs etkisi e-ticaret sektöründe ilginç gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Son olarak, fiziksel mağazalarını kapatma kararı alan Türkiye’nin önemli tekstil markalarından Kiğılı, online alışveriş sitesine market ürünlerini de ekledi.

Markanın konu ile ilgili bir açıklaması oldu ancak beni açıkçası çok tatmin etmedi.

kigili

Kiğılı market ürünleri ile gündemde

Krizi fırsata çevirmek mi yoksa müşteriye ek hizmetler sunarak yardımcı olmak mı bilemiyorum ama bu hamleyi destekleyenler olduğu gibi anlamsız bulanlar da az değil. Kişisel olarak görüşüm, Kiğılı gibi bir marka için bu girişimin yanlış olduğu yönünde.

Marka, bir malı veya hizmeti ayırt etmeye çalıştığımız özel bir im olarak tanımlanır. Bir malın veya hizmetin marka olarak tanımlanabilmesi için de değerinin bir çok kesim tarafından kabul edilmiş olması gerekir. Kiğılı gibi tekstil üzerine konumlandırılmış ve değer görmüş bir markanın online alışveriş sitesine market ürünlerini de eklemesi markanın ciddi maddi sıkıntılarla uğraştığı ve çaresizlikten farklı bir sektöre kayacağını düşündürebilir. Burada iyi bir iş yapmaya çalışırken markanız için oluşan algıyı yönetmek daha zor olabilir. Toptancı olan, belli markaları bir araya toparlayıp satan girişimlerde zaman zaman farklı sektörlere ait ürünler de görebiliyoruz. Fakat Kiğılı markası tekstil sektöründe bir üretici, yani toptancı olan bir marka değil.

Teknolojide de durum aynı şekilde değil midir? Apple veya Samsung’un teknolojik bir ürün üretmek yerine insanlara yardımcı olabilmek için bebek bezi de sattığını düşünebiliyor musunuz? Belki kendilerine ait olan alt markaları bu tip sektörlerde hizmet veriyor olabilir ama konumlandırdıkları ana markalarında teknoloji içeren ürünlerin dışına çıkmıyorlar.

Peki nasıl olmalıydı? Kiğılı bu sektöre bana kalırsa farklı bir marka ve web sitesi ile girmeliydi. Nasıl olsa e-ticaret alt yapım hazır, buradan yürüyelim demek yerine farklı bir marka üretip bu markayı e-ticaret sitesi olarak konumlandırabilirdi. Böylece yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirdi. Açıkcası bir çok kişinin market alışverişi yapmak için bu siteyi kullanacağını veya gömlek bakarken yanına bir de makarna ekleyeyim denileceğini pek düşünmüyorum.

Berkun Meral
Twitter
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyat konusunda üçkağıtçı yapmıyorsa sorun yok. Yardım amaçlı olarak kabul edilebilir.

" Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Krizi fırsata çevirmeye çalışanlarda bugün! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!