Okunma

Küba Teknolojiye Yetişiyor


06 Mayıs 2008 Salı 21:00
Küba Teknolojiye Yetişiyor
Fidel Castro‘nun ardından küçük kardeş Raul Castro‘nun başa geçmesiyle birlikte Küba’da hayat bazı vatandaşlar için daha çekilir hale gelmeye başladı. Henüz birkaç hafta önce cep telefonu yasağının kalkmasının yankıları sürerken, şimdi de Kübalı vatandaşların kişisel bilgisayar almaları üzerindeki yasak kaldırıldı.

Yasak Kalktı Ama…

Kulağa güzel gelse de, madalyonun bir de diğer yüzü var. Tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi, kişisel bilgisayarlarda da fiyatlar Küba vatandaşları için el yakacak düzeyde. Aylık ortalama maaşı 20 dolar (yazıyla; yirmi dolar) civarında olan Kübalı vatandaşların, 800 dolardan başlayan kişisel bilgisayarları almaları için neredeyse üç yıllık maaşlarını biriktirmeleri gerekiyor. Kısacası görünen o ki Küba’da bilgisayar yasağı sadece sözde kalktı; normal vatandaşlar için değişen bir durum yok.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Küba Teknolojiye Yetişiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  evet 20 dolar maaşları var ama senden benden daha güzel bir hayatları var örneğin elektrik su kira sağlık eğitim temel gıda barınma gibi şeyler için para harcamıyorlar ayrıca günde 4 – 6 saat gibi bir süre çalışıyorlar hastalandıklarında hastane ücreti ilaç masrafı ameliyat olacaksa sigorta vs. gibi dertleri yok bunlar onların doğuştan verilen hakları. yani bizden daha insan gibiler aslında …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  20 dolarmı orda hayat varmı ya…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kredi kartı olaylarına girecekler taksit maksid derken hop kapitalizmin kollarına düşmüşler….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  maaş hesabı pek dogru olmamış gibi çünkü küba bilindigi gibi kominist bir devlet ve insani ihtiyaçların tamamı zaten devlet tarafından karşılanıyor eğer pc konusu ihtiyaç olarak düşünülmeye başlanırsa devlet eliyle birşeyler yaparlar ancak tabi yanlızca almaya izin verildiyse o zaman evet cidden çok zor almaları …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Halinize şükredin, bizler X1600′ görüntü yongasına bakıp dudak bükerken adamlar onu almak için bile 6 ay çalışmak zorunda kalıyorlar….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şimdiye kadar küba’da ***** yasakmıydı…..

" Küba Teknolojiye Yetişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küba Teknolojiye Yetişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küba Teknolojiye Yetişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "