Okunma

Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi


13 Şubat 2009 Cuma 12:42
Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi

Purosu, tatil mekanları ve tabii Fidel Castro’su ile ünlü Küba’ya uzun yıllardır ABD tarafından ambargo uygulanıyor ve Amerikalı şirketlerin bu ülkeye ürün satması engelleniyor. Buna rağmen ülkede kullanılan ABD malı ürünler var ve bunların bir bölümünü de Microsoft Windows oluşturuyor. Hükümet, ABD güvenlik birimlerince takip edilebilir endişesiyle özellikle resmi kurumlarda Windows kullanımından kaçınıyor.


Kübalıların gündeminde artık Linux da var.

Küba İletişim Bakanı Ramiro Valdes, bugün yaptığı açıklamada kendilerine özel bir işletim sistemine ihtiyaç duyduklarını. Bunun için de Rusya ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Rusya’ya sipariş edilen ve Nova adını taşıyacak Linux sürümüyle ülke yetkilileri kendilerine özel bir işletim sistemine sahip olurken, bir yandan da güvenlik standartlarını yükseltmiş olacak.

Küba Linux’a Alışkın

Küba Üniversitesi’nden Hector Rodriguez, halen Küba halkının yüzde 20’sinin Linux kullanıcısı olduğunu belirtiyor. Rodriguez’in Nova sonrası beklentileri de yüksek: “3 yıl içerisinde ülkedeki tüm bilgisayarların yarısında Linux kullanılmasını istiyoruz.”

:: Bilgisayarınıza hiç Pardus kurdunuz mu?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ben de bugün çeşitli sitelerde Küba’nın Nova isimli ve Linux tabanlı kendi işletim sistemlerini geliştirdiklerini okudum. Fakat buradaki haberde, bu işletim sisteminin Küba tarafından Rusya’ya sipariş verildiğini okuyorum. Hangisinin doğru olduğunu bilemedim…

" Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küba’dan Rusya’ya Linux Siparişi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "